Bajdenova administracija šalje Ukrajini do 400 miliona dolara dodatne vojne pomoći, uključujući raznovrsnu municiju za napredne sisteme protivvazdušne odbrane i brojne male, osmatračke dronove Hornet, saopštili su u ponedeljak američki zvaničnici, dok su napadi u ratu eskalirali i uključivali udare u Moskvi i na Krimu, piše AP.
Paket uključuje niz municije — u rasponu od projektila za raketni sistem visoke pokretljivosti (HIMARS) i Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS) do Stingers i Javelins. Oružje se obezbeđuje preko predsedničkih ovlašćenja za povlačenje, što omogućava Pentagonu da brzo uzme artikle iz sopstvenih zaliha i isporuči ih Ukrajini, često u roku od nekoliko dana.
Zvaničnici su rekli da SAD takođe šalju metke haubice i 32 oklopna vozila Strajker, zajedno sa opremom za rušenje, minobacačem, raketama Hidra-70 i 28 miliona komada municije za malokalibarsko oružje. Horneti su maleni nano-dronovi koji se uglavnom koriste za prikupljanje obaveštajnih podataka. Ukrajina ih je takođe u prošlosti dobijala od drugih zapadnih saveznika. Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti jer paket pomoći još nije objavljen.
Sve u svemu, SAD su pružile više od 41 milijardu dolara vojne pomoći Ukrajini od ruske invazije u februaru 2022. Najnoviji paket oružja dolazi kada je ukrajinski dron udario u skladište municije na Krimu koji je aneksirao Rusiju, a Rusija optužila Ukrajinu da je pokrenula napad dronom na Moskvu. Ruski mediji javili su da je jedan od dronova pao u blizini centra grada, nedaleko od visoke zgrade Ministarstva odbrane.
Ukrajinske vlasti nisu odmah preuzele odgovornost za napad, koji je bio drugi napad dronom na rusku prestonicu ovog meseca.
Ruska vojska je u međuvremenu pokrenula nove udare na lučku infrastrukturu na jugu Ukrajine uz pomoć dronova. Štrajk je bio poslednji u nizu napada koji su oštetili delove luke prošle nedelje. Kremlj je te udare opisao kao odmazdu za prošlonedeljni ukrajinski udar na ključni Kerčki most koji povezuje Rusiju sa Krimom.