Američka ministarka finansija Dženet Jelen će sledeće nedelje podstaći kolege finansijske zvaničnike G7 da pristanu na plan da se prihodi od kamata na zamrznuta ruska sredstva prenesu kako bi se Ukrajini brzo obezbedilo više novca, rekao je visoki zvaničnik američkog ministarstva finansija 17, navodi Rojters.
Zvaničnik je rekao novinarima uoči posete Jelenove posete Frankfurtu u Nemačkoj od 21. do 25. maja i sastanka ministara finansija Grupe sedam i guvernera centralnih banaka u Strezi, u Italiji, da G7 „postiže napredak“ ka konsenzusu o planu da iskoristi neke 300 milijardi dolara u ruskoj suverenoj imovini zamrznuto od invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022.
Ministri finansija G7 dobili su zadatak da preporuče plan koji bi lideri G7 usvojili na samitu u junu u južnoj Italiji.
Jelen se ranije zalagala za potpunu konfiskaciju imovine koja je uglavnom denominovana u evrima, ali zvaničnici u Evropi, zabrinuti zbog rizika po evro i problematičnih pravnih presedana, odbili su se, odlučivši se umjesto toga za konzervativniji plan da se zarada — procijenjena na oko 3,5 milijardi dolara godišnje — u fond za Ukrajinu.
Od tada, SAD su predložile plan da se povuku kamate na imovinu da bi se podržala obveznica ili zajam koji bi Ukrajini obezbedio možda 50 milijardi dolara u bliskoj budućnosti, jer se bori sa sve većim ruskim vojnim pritiskom na svom istoku i severu.
Dosadašnja reakcija ministarstava finansija G7 bila je oprezna. Japanski ministar finansija Šuniči Suzuki rekao je u petak da svi predlozi za korišćenje zamrznute ruske imovine moraju biti u skladu sa međunarodnim pravom.
Francusko ministarstvo ekonomije i finansija navodi u saopštenju: „Francuska podržava i deli činjenicu da je Ukrajini potrebno više resursa. Uzeli smo u obzir predlog SAD i radićemo zajedno tehnički na nivou G7 i na evropskom nivou kako bismo odrediti najbolju opciju.“
Zvaničnik američkog ministarstva finansija rekao je da postoji jedinstven cilj među zemljama G7 da se obezbede više novca Ukrajini i da se demonstrira ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da ne može jednostavno „da sačeka našu koaliciju“.
„Ono u šta smo uključeni je pokušaj da se uključimo u čvrstu, detaljnu ekonomsku diplomatiju kako bismo bili sigurni da svi možemo da budemo na istoj strani. I mislim da tu napredujemo“, rekao je zvaničnik.
Industrijske demokratije G7 su Sjedinjene Države, Japan, Nemačka, Francuska, Britanija, Italija i Kanada.