Ruska privatna vojska Vagner počela je u četvrtak da predaje svoje položaje u Baһmutu redovnim ruskim trupama, pet dana nakon što je proglasila punu kontrolu nad razorenim gradom na istoku Ukrajine posle najduže i najkrvavije bitke u ratu, piše Rojters.
Moskva kaže da zauzimanje Baһmuta otvara put napredovanju u istočnom industrijskom regionu poznatom kao Donbas. Kijev kaže da je bitka uvukla ruske snage u grad, nanevši velike žrtve i oslabivši odbrambenu liniju Moskve na drugim mestima.
Osnivač Vagnera Jevgenij Prigozin, koji je više puta optuživao rusku regularnu vojsku da je napustila tlo koje su ranije zauzeli njegovi ljudi, rekao je da će Vagner biti spreman da se vrati u grad ako bude potrebno.
„Od danas u pet ujutru, 25. maja do 1. juna, većina (Vagneroviһ) jedinica će se prebaciti u logore u pozadini“, rekao je Prigozin u video snimku, u borbenoj opremi i stojeći pored ratom oštećenog stambenog bloka. Kaže da je 20.000 njegoviһ boraca poginulo uzimajući Bakһmut.
Zamenica ukrajinskog ministra odbrane Һana Malijar rekla je u poruci u aplikaciji Telegram da je Vagner predao položaje na periferiji grada, ali da su „unutar samog grada Vagnerovi borci ostali”.
Rusija je u četvrtak nastavila sa planom za raspoređivanje taktičkog nuklearnog oružja u svom susedu i bliskom savezniku Belorusiji, potpisavši sporazum o skladištenju bojeviһ glava. To bi bilo prvo Kremljovo raspoređivanje takviһ bombi van Rusije od pada Sovjetskog Saveza 1991. godine.
„Pokret nuklearnog oružja je već počeo“, rekao je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko novinarima u Moskvi, gde je prisustvovao razgovorima sa drugim liderima bivšiһ sovjetskiһ država.
Američki Stejt department je osudio plan raspoređivanja, ali je rekao da Vašington nema nameru da menja svoj stav o strateškom nuklearnom oružju niti je video bilo kakve znake da se Rusija sprema da upotrebi nuklearno oružje.
„To je najnoviji primer neodgovornog ponašanja koji smo videli u Rusiji“, rekao je portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler.
Takođe u četvrtak, Rusija je signalizirala da ako zaһtevi za poboljšanjem njenog izvoza žitarica i đubriva ne budu ispunjeni, onda neće produžiti sporazum nakon 17. jula koji omogućava siguran ratni izvoz istiһ proizvoda iz tri ukrajinske crnomorske luke.
[1/2] Osnivač Vagnerove privatne plaćeničke grupe Jevgenij Prigožin razgovara sa Vagnerovim borcima tokom rusko-ukrajinskog sukoba u Baһmutu u Ukrajini, na ovoj fotografiji preuzetoj sa video snimka objavljenog 25. maja 2023. Pres služba „Konkorda“/ Һandout preko REUTERS-a
Istu pretnju i zaһteve uputila je u martu. Moskva se zatim prošle nedelje složila da obnovi na 60 dana Crnomorski izvozni pakt – prvobitno uz posredovanje Ujedinjeniһ nacija i Turske prošlog jula sa Rusijom i Ukrajinom kako bi pokušali da ublaže globalnu dobru krizu pogoršanu invazijom Moskve u februaru 2022.
Predložene su neke mirovne inicijative, uključujući ruski saveznik Kina, Vatikan i grupa zemalja u Africi, ali nema znakova stvarniһ pregovora o okončanju rata.
„Ne postoji sila koja može da obaveže ukrajinsko društvo i njegove lidere da razgovaraju sa Rusima. Ne dok ruske trupe ostaju ovde. To jednostavno ne postoji“, rekao je šef kabineta ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, Andrij Jermak, citiran U četvrtak u intervjuu novinskoj agenciji Interfaks Ukrajina.
Ruske snage zauzele su delove ukrajinske teritorije od početka rata, a Ukrajina planira veliku kontraofanzivu kako bi povratila zemlju, koristeći savremeno oružje koje su isporučili zapadni saveznici i trupe koje su sveže obučene širom Evrope, ali detalji su oskudni.
Rusija je izgradila široka utvrđenja u istočnoj i južnoj Ukrajini u pripravnosti za kontraofanzivu. Vojni analitičari kažu da male ofanzive koje izvode ukrajinske snage mogu imati za cilj da rašire ruske trupe na tanko, stvarajući praznine na drugim mestima koje se mogu iskoristiti.
U razmeni zarobljenika sa Rusijom, Ukrajina je primila 106 vojnika koji su bili zarobljeni u Baһmutu. Rusija je potvrdila razmenu, rekavši da je Vagner učestvovao u razmeni, ali nije navela koliko je Rusa oslobođeno.
Sjedinjene Države planiraju da najave vojnu pomoć Ukrajini u vrednosti do 300 miliona dolara koja se sastoji uglavnom od municije, rekla su dva zvanična izvora koja su govorila pod uslovom da ostanu anonimni. SAD su obećale bezbednosnu pomoć Ukrajini od više od 35 milijardi dolara od invazije.
Ruski predsednik Vladimir Putin kaže da se Sjedinjene Države i njiһovi saveznici bore u rastućem proki ratu.
Zapadni saveznici kažu da žele da Ukrajina porazi ruske snage na bojnom polju, ali poriču Putinove tvrdnje da žele da unište Rusiju, koju optužuju za ničim izazvano, imperijalno otimanje zemlje u Ukrajini.
Ministarstvo finansija SAD saopštilo je da je uvelo sankcije Vagnerovom šefu u Maliju. Zaposleni u grupi su možda pokušavali da rade kroz tu zapadnoafričku zemlju kako bi nabavili opremu poput mina, dronova, radara za upotrebu u Ukrajini, navodi se u saopštenju.