Ruski udari uzrokuju nestanak struje u većem delu Ukrajine, egzodus Hersona

Ruski udari uzrokuju nestanak struje u većem delu Ukrajine, egzodus Hersona

Ruske rakete pogodile su ukrajinske energetske i druge objekte u subotu, uzrokujući nestanak struje u različitim regionima, saopštio je Kijev, dok su ruske okupacione vlasti u gradu Hersonu na jugu zemlje pozvale civile da se evakuišu.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da su ruski napadi imali „veoma široke” razmere. On je obećao da će njegova vojska poboljšati već dobar rekord u obaranju projektila uz pomoć svojih partnera.

Kako je rat počeo u devetom mesecu i približavala se zima, potencijal za zamrzavanje bede se pojavio dok je Rusija nastavila da napada električnu mrežu Ukrajine.

U Hersonu, meti za agresivni kontranapad Ukrajine na invaziju koju je ruski predsednik Vladimir Putin pokrenuo 24. februara, okupacione vlasti su uputile civile da izađu.

„Zbog napete situacije na frontu, povećane opasnosti od masovnog granatiranja grada i pretnje terorističkim napadima, svi civili moraju odmah napustiti grad i preći na (istočnu) obalu Dnjepra! okupacione vlasti objavljene na Telegramu.

Hiljade civila napustilo je Herson nakon upozorenja o ukrajinskoj ofanzivi za ponovno zauzimanje grada.

U Oleški na suprotnoj obali Dnjepra, Rojters je video ljude koji su dolazili rečnim brodom iz Hersona, natovareni kutijama, torbama i kućnim ljubimcima. Jedna žena je nosila mališana ispod jedne ruke, a psa ispod druge.

„Stvarno nisam želeo da (odlazim), još uvek radim“, rekao je jedan stanovnik. „Hteli smo da ostanemo ovde u regionu, ali sada ne znamo.

Ukrajinska vojska saopštila je da ostvaruje dobitke dok su se njene snage kretale na jug kroz region, zauzimajući najmanje dva sela za koja su, kako su rekli, ruske trupe napustile. Herson povezuje Ukrajinu sa poluostrvom Krim, koje je Rusija anektirala 2014. godine.

Zamenica premijera Irina Vereščuk rekla je u Telegramu: „Hersonska oblast! Još samo malo. Držite se. Ukrajinske oružane snage su na delu“.

Rojters nije mogao nezavisno da verifikuje račune.

Od 10. oktobra, Rusija je pokrenula razorne salve na ukrajinsku elektroenergetsku infrastrukturu, pogađajući najmanje polovinu njene proizvodnje toplotne energije i do 40% celog sistema.

Zvaničnici u nizu regiona u subotu su izvestili o štrajkovima na energetskim objektima i prekidima struje dok su inženjeri pokušavali da obnove mrežu. Guverneri su savetovali stanovnike da se zalihe vode.

Više od milion ljudi ostalo je bez struje, rekao je savetnik predsednika Kirilo Timošenko. Delovi Kijeva su tokom večeri doživeli nestanke struje, a gradski zvaničnik je upozorio da bi štrajkovi mogli da ostave ukrajinsku prestonicu bez struje i grejanja na „nekoliko dana ili nedelja“.

Predsednički pomoćnik Mihail Podoljak rekao je da Moskva štrajkovima želi da stvori novi talas izbeglica u Evropu, dok je ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba na Tviteru rekao da napadi predstavljaju genocid.

Moskva je priznala da je ciljala energetsku infrastrukturu, ali poriče da je ciljala civile.

Zelenski je, u svom noćnom video obraćanju, rekao da je „najnoviji masovni štrajk“ pogodio regione u zapadnoj, centralnoj i južnoj Ukrajini.

„Naravno da nemamo tehničku sposobnost da oborimo 100 odsto ruskih raketa i da udarimo dronove. Siguran sam da ćemo to postepeno postići, uz pomoć naših partnera. Već sada obaramo većinu. krstarećih raketa, većina dronova“.

Ukrajinske snage su u subotu oborile 20 projektila i više od 10 dronova iranske proizvodnje Šahed, rekao je on. Komanda vazduhoplovstva je ranije saopštila da su na Ukrajinu ispaljene 33 rakete, a 18 je oboreno.

Nisu prijavljeni novi događaji u vezi sa branom Nova Kahovka. Zelenski je u petak pozvao Zapad da upozori Moskvu da ne diže u vazduh branu na Dnjepru koju kontroliše Rusija.

Rusija je optužila Kijev da je raketirao branu i planirao da je uništi, što je, kako su ukrajinski zvaničnici nazvali, znak da bi Moskva mogla da je diže u vazduh i da okrivi Kijev. Nijedna strana nije pružila dokaze koji bi potvrdili svoje navode.

Struktura iz sovjetske ere zadržava 18 kubnih kilometara (4,3 kubne milje) vode, otprilike jednako Velikom slanom jezeru u američkoj državi Juta. Njegovo uništenje moglo bi da opustoši veći deo Hersonske oblasti. Snabdeva vodom Krim i nuklearnu elektranu u Zaporožju koju drži Rusija.

Što se tiče fabrike u Zaporožju, koja se smatra potencijalnom žarišnom tačkom katastrofe, Grupa sedam industrijskih sila osudila je u subotu rusko kidnapovanje čelnika fabrike kojom upravlja Ukrajina i pozvala na hitan povratak pune kontrole nad fabrikom Ukrajini.