Ruske snage zauzele drugu najveću elektranu u Ukrajini

Ruske snage zauzele drugu najveću elektranu u Ukrajini

KIJEV – Ruske snage preuzele su drugu najveću elektranu u Ukrajini, rekao je u sredu savetnik predsednika Vladimira Zelenskog, nakon ranije tvrdnje snaga koje podržava Rusija da su je zauzele netaknutu, prenosi Rojters.

Zauzimanje termoelektrane Vuhlehirsk iz sovjetske ere u istočnoj Ukrajini bio bi prvi strateški dobitak Moskve za više od tri nedelje u, kako naziva „specijalnom operacijom“ demilitarizacije i „denacifikacije“ svog suseda.

„Ostvarili su malu taktičku prednost – zauzeli su Vuhlehirsk“, rekao je savetnik Aleksij Arestovič u intervjuu objavljenom na Jutjubu.

Rusija je preduzela „masovno preraspoređivanje“ trupa u tri južna regiona, rekao je Arestovič.

Američki državni sekretar Antoni Blinken, čija vlada opisuje rusku invaziju kao ničim izazvan agresorski rat, rekao je u sredu da planira telefonski razgovor sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom – prvi između dvojice diplomata od pre početka rata.

Poziv ne bi bio „pregovori o Ukrajini“, rekao je Blinken na konferenciji za novinare, ponovivši stav Vašingtona da svaki razgovor o okončanju rata mora biti između Kijeva i Moskve.

Rusija nije dobila nikakav zvaničan zahtev iz Vašingtona o telefonskom razgovoru između Blinkena i Lavrova, javila je novinska agencija TASS.

Sjedinjene Države su dale „značajnu ponudu“ Rusiji da oslobodi zvezdu VNBA američkih državljana Britni Griner i bivšeg američkog marinca Pola Vilana, rekao je Blinken, ne navodeći detalje.

Osim što je razgovarao o Amerikancima koje je Rusija pritvorila, Blinken je rekao da će sa Lavrovom razgovarati o okvirnom sporazumu o izvozu žitarica koji je postignut prošle nedelje između Rusije, Sjedinjenih Država, Turske i Ukrajine.

Rastuće cene energenata i globalna nestašica pšenice koja preti glađu milionima siromašnijih zemalja su među dalekosežnim posledicama rata.

Rusija je u sredu smanjila dotok gasa u Evropu u energetskom sukobu sa Evropskom unijom.

Dogovor je skoro odmah doveden u sumnju kada je Rusija ispalila krstareće rakete na Odesu, najveću ukrajinsku luku, u subotu, samo 12 sati nakon potpisivanja sporazuma.

„Dan nakon potpisivanja (sporazuma), ruske oružane snage… napale su Odesu“, rekao je poljski premijer Mateuš Moravjecki novinarima u Varšavi. „Iz toga proizilazi da se takvi sporazumi ne mogu smatrati potpuno kredibilnim, jer je, nažalost, takva Rusija.

Pre invazije i kasnijih sankcija, Rusija i Ukrajina su činile skoro trećinu svetskog izvoza pšenice.

Ruske snage i snage koje podržava Rusija bore se da ostvare značajan napredak na terenu od njihovog zauzimanja početkom jula grada Lisičanska na istoku Ukrajine.

Oni su više puta bili potiskivani žestokim ukrajinskim otporom.

Čini se da neprovereni snimci postavljeni na društvenim mrežama prikazuju borce ruske privatne vojne kompanije Vagner kako poziraju ispred elektrane Vuhlehirsk, za koju su neki ruski državni mediji – pozivajući se na zvaničnike koje podržava Rusija – odvojeno izvestili da je napadnuta.

Jedan od Vagnerovih boraca ispred fabrike pokazao je svoj sat u kameru – vreme na njemu je bilo 1001 lokalno i dao datum kao 26. jul.

Rojters nije mogao odmah da proveri snimak niti da li je fabrika prešla pod rusku kontrolu.

Isti neprovereni snimak pokazao je da su radni delovi elektrane iz sovjetskog doba, koja se nalazi na obali ogromnog rezervoara, izgledala neoštećena.

Britanska vojna obaveštajna služba saopštila je u sredu da su Vagnerovi borci verovatno uspeli da ostvare taktički napredak u regionu Donbas u istočnoj Ukrajini oko elektrane i obližnjeg sela Novoluhanske.

Rečeno je da su se neke ukrajinske snage verovatno povukle iz tog područja.

Ruske snage su u međuvremenu pretrpele neuspeh u oblasti Herson na jugu Ukrajine nakon što su ukrajinske snage udarile na važan most koji se prostire na reci Dnjepar pomoću, kako je lokalni administrator imenovao Rusiju, raketnih sistema visoke pokretljivosti (HIMARS) koje su isporučile SAD.

Antonovski most je grad koji se nalazi na jedinom rasponu Hersona preko reke. Kiril Stremousov, zamenik šefa gradske administracije koju je imenovala Rusija, rekao je ruskoj novinskoj agenciji RIA da je ona zatvorena za saobraćaj nakon štrajka.

On je rekao da je Rusija spremna da kompenzuje to što je povučena iz akcije pontonskim mostovima i trajektima.

U večernjem obraćanju u sredu, Zelenski je rekao da će Ukrajina obnoviti most Antonivski i druge prelaze u regionu.

„Činimo sve da okupatorske snage nemaju nikakve logističke mogućnosti u našoj zemlji.

Rusija koncentriše „maksimalni broj trupa“ u pravcu Hersona, rekao je na Tviteru sekretar ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Aleksij Danilov, ali nije naveo detalje.

Ukrajina je govorila o pokretanju velike kontraofanzive na jugu kako bi pokušala da povrati gradove kao što je Herson. Zapadni vojni analitičari smatraju da most postaje neupotrebljiv za ruske snage kao nešto što bi moskovskim snagama znatno otežalo rad na glatkim linijama snabdevanja i odbranu zemlje koju su zauzeli.