Rusija: Uništeni lanseri S-300 koje je isporučila EU

Rusija: Uništeni lanseri S-300 koje je isporučila EU

Ruske snage uništile su protivvazdušne lansere S-300 koje su isporučili iz inostranstva u nizu preciznih udara na Ukrajinu, saopštilo je u ponedeljak Ministarstvo odbrane u Moskvi. Nekoliko dana ranije, Slovačka je prijavila donaciju baterije starih sovjetskih raketa protivvazdušne odbrane S-300 Kijevu.

U svom redovnom brifingu o tekućoj vojnoj akciji u Ukrajini, rusko Ministarstvo odbrane je izvestilo da je pogodilo hangar „na južnoj periferiji grada Dnjepropetrovska“, gde je „oprema iz baterije S-300 koju je ukrajinskom režimu isporučio jedan od evropski narodi” bio sakriven.

Baraž raketa „Kalibr“ iz mora uništila je četiri lansera S-300 i čak 25 ukrajinskih vojnika u nedeljnom udaru, izjavio je portparol ministarstva general-major Igor Konašenkov. Koristio je staro ime grada, koji su ukrajinske vlasti preimenovale u Dnjepro 2016. da bi ga udaljio od sovjetskog perioda istorije zemlje.

Ruski zvaničnik je takođe izvestio da je uništio radar S-300 u odvojenom preciznom vazdušnom napadu u blizini Uspenovke tokom noći. General nije precizirao na koje od više sela pod tim imenom u Ukrajini misli, i nije rekao da li je radar deo baterije koju je isporučila strana država.

Prošlog petka, Slovačka je objavila da je poklonila Ukrajini svoju jedinu bateriju S-300. Sistem naoružanja bio je deo nasleđa članice NATO-a iz dana Varšavskog pakta, kada je bio deo Čehoslovačke. Nije jasno koliko je vozila poslato u Ukrajinu. Obična baterija S-300 može imati samo četiri do čak 12 lansera koji koriste jedan radar za identifikaciju ciljeva, a kontroliše ga jedno komandno mesto.

Premijer Eduard Heger uverio je građane da nacionalna bezbednost zemlje neće biti ugrožena pošto su se „saveznici“ složili da zauzvrat pojačaju njenu protivvazdušnu odbranu. Američki predsednik Džo Bajden rekao je da će njegova zemlja obezbediti američku raketnu bateriju Patriot kao zamenu i zahvalio je Bratislavi što je pristala da Kijevu preda S-300. Elementi sistema Patriot počeli su da stižu u Slovačku pre tri nedelje, rekao je njen ministar odbrane.

Odgovarajući na ruske tvrdnje na Tviteru, premijer Heger ih je nazvao „prevarom“ i „ruskom propagandom“. Saopštenje je očigledno zasnovano na demantiju koji je Slovačka dobila iz Kijeva.

Vašington je navodno želeo da druga članica NATO-a, Turska, postigne sličan sporazum sa Ukrajinom i pošalje joj ruski S-400, koji je napredniji od S-300. Ankara je odbacila tu ideju, rekavši da će sistem ostati u njenom vlasništvu. SAD su 2020. uvele sankcije Turskoj zbog kupovine S-400 od Rusije prema sporazumu potpisanom 2017.

Moskva je napala svog suseda krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska potpisanih 2014. i konačnog priznanja republika Donbasa u Donjecku i Lugansku od strane Rusije. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili su osmišljeni da regulišu status tih regiona u okviru ukrajinske države.

Rusija je sada zahtevala da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.