Rusija stvara neefikasnu strukturu za odgovor na ukrajinsku operaciju u Kurskoj oblasti

Rusija stvara neefikasnu strukturu za odgovor na ukrajinsku operaciju u Kurskoj oblasti

Kremlj i ruska vojna komanda stvaraju komplikovanu i do sada neefikasnu komandnu i kontrolnu strukturu za ruski odgovor na ukrajinsku operaciju u regionu Kursk, navodi se u izveštaju Instituta za proučavanje rata (ISV).

Ruski ministar odbrane Andrej Belousov nedavno je najavio stvaranje „koordinacionog saveta“ u okviru ruskog Ministarstva odbrane (MO) za vojna i bezbednosna pitanja u oblastima Belgorod, Brjansk i Kursk. Prema njegovim rečima, Koordinacioni savet ima za cilj da unapredi podršku ruskim snagama koje pokrivaju državnu granicu i posebno će nadgledati efikasno snabdevanje snagama i opremom snagama u toj oblasti, koordinaciju između snaga koje reaguju na pretnje duž državne granice, inženjerski razvoj u oblasti i vojnomedicinske podrške.

ISV je primetio da je ruski predsednik Vladimir Putin dao preklapajuće zadatke ruskom MO, FSB-u i Rosgvardiji u Kurskoj oblasti, a ti entiteti još uvek nisu preduzeli vidljive korake da uspostave jasniju podelu odgovornosti.

„Odloženo uspostavljanje komplikovane ruske strukture C2 u Kurskoj oblasti i dalje naglašava činjenicu da Kremlj nije uspeo da isplanira mogućnost značajnog ukrajinskog upada u Rusiju… Upad Ukrajine u Kursku oblast će verovatno proširiti razmatranje Kremlja o tome koji tip Ukrajinske operacije su moguće duž granice i ističu da su Putin i Kremlj patili od strateškog neuspeha mašte“, navodi se u izveštaju.

Analitičari sugerišu da se čini da Kremlj ima koordinisaniji pristup u obezbeđivanju svoje kontrole nad ruskim informacionim prostorom nego u rešavanju vojnih i C2 problema u Kurskom regionu.

Istovremeno, prema ISV, ruske snage održavaju relativno visok ofanzivni tempo u regionu Donjecka, pokazujući da ruska vojna komanda nastavlja da daje prioritet napredovanju u istočnoj Ukrajini.

Kako je saopšteno, ofanzivna operacija Ukrajine u ruskoj oblasti Kursk počela je 6. avgusta 2024.