Bahmut: Rusija pokušava da zatvori obruč, Ukrajinci pružaju otpor

Bahmut: Rusija pokušava da zatvori obruč, Ukrajinci pružaju otpor

Ruske snage izvele su u sredu nemilosrdne napade na Bahmut, pokušavajući da opkole i napadnu grad na istoku Ukrajine i dobiju svoju prvu veliku nagradu više od pola godine nakon nekih od najkrvavijih borbi, prenosi Rojters.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski optužio je Moskvu da baca talase ljudi u bitku u Bahmutu, ne obazirući se na njihove živote, i rekao da su borbe „najteže“, ali da je odbrana grada neophodna.

„Neprijatelj nastavlja da napreduje. Napad na grad Bahmut se nastavlja“, naveo je generalštab ukrajinskih oružanih snaga u objavi na Fejsbuku u sredu uveče.

Nekoliko sati kasnije, Zelenski je u video obraćanju rekao da „držimo svaki sektor fronta pod kontrolom“. On je optužio ruske snage da granatiraju gradove na prvoj liniji fronta u kampanji „namernog terora“.

Vođa ruske grupe plaćenika Vagner rekao je da Ukrajinci pružaju „besni otpor“ pokušavajući da zadrže grad po svaku cenu.

Rusija je takođe saopštila da je odbila masivan napad dronom na Krim, poluostrvo koje su njene snage zauzele Ukrajini i koje su tvrdile da su ga pripojile 2014. Moskva je u utorak optužila Kijev da je pokrenuo seriju udara dronom na ciljeve u samoj Rusiji.

Rojters je u ponedeljak uspeo da stigne do Bahmuta sa zapada – što je dokaz da grad još nije opkoljen uprkos tome što ruske snage pritiskaju sa severa i juga da zatvore poslednje pristupne puteve.

Plamen i dim su se dizali u nebo iz zapaljenih zgrada. Neprestana pucnjava i eksplozije odjeknule su u nebo. Ukrajinska oklopna vozila tutnjala su ulicama, dok su psi lutalice lutali po blatu i krhotinama.

Ukrajinski vojnik je u video snimku koji je u sredu objavio u aplikaciji za razmenu poruka Telegram rekao da je u Bahmutu „malo mirnije“.

„Malo smo (malo) ućutkali neprijatelja… Pucnjava je na periferiji. Nekoliko eksplozija, lete granate“, rekao je vojnik i vloger Andrij Babičev, a iza njega odjekuju eksplozije.

„U ovom trenutku niko ne planira nigde da se povlači. Stojimo. Bahmut je Ukrajina. Slava Ukrajini!“ rekao je.

Rojters je uspeo da potvrdi lokaciju kao Bakhmut prema izgledu zgrada na snimku, koji se poklapa sa slikama iz fajlova, ali ne i da je video snimljen u sredu.

Unutar srušenog grada ostalo je samo nekoliko hiljada stanovnika od predratne populacije od oko 70.000.

„Zaista je zastrašujuće“, rekao je sredovečni muškarac u kaputu i ​​vunenom šeširu na stepenicama svog stambenog bloka.

„Jedva pomeram noge – jedva se pomeraju – od stresa situacije. Sve dok je moj dom netaknut i nisam povređen, ostaću ovde.“

U gradu Časiv Jar, na zapadu, gorjela je bakalnica.

Područje oko Bahmuta bio je jedan segment fronta na kojem je Rusija ostvarila zapažene rezultate tokom zimske ofanzive koja je dovela do onoga što obe strane opisuju kao najsmrtonosnije borbe tokom celogodišnjeg rata.

U audio poruci na društvenim mrežama, lider Vagnera Jevgenij Prigožin rekao je da ukrajinska vojska baca dodatne rezerve u bitku za Bahmut.

Desetine hiljada boraca ukrajinske vojske pružaju besni otpor. Krvavost bitaka raste iz dana u dan“, rekao je Prigožin.

Od proterivanja sa neke teritorije u drugoj polovini 2022. godine, ruske snage su popunjene stotinama hiljada rezervista. Ukrajina se, sa svoje strane, uglavnom držala odbrane u poslednja tri meseca, nadajući se da će napad Rusije iscrpiti njene snage pre nego što Kijev krene u kontranapad novim teškim naoružanjem koje je obećao Zapad.

Rusija kaže da bi zauzimanje Bahmuta otvorilo put za potpuno zauzimanje ostatka okolnog industrijskog regiona Donbasa, što je jedan od njenih glavnih ratnih ciljeva. Ukrajina kaže da Bahmut ima ograničenu stratešku vrednost, ali su gubici bili toliko veliki da bi mogli da utiču na budući tok rata.

Ukrajinci i Rusi tradicionalno smatraju 1. mart početkom proleća. Smrznuto tlo se već istopilo na frontu, što je započelo sezonu sisanja crnog blata – „bezdorizhzhia“ na ukrajinskom, „rasputitsa“ na ruskom – koja je u vojnoj istoriji bila ozloglašena po uništavanju napadačkih armija u regionu.

Ukrajinci su izjavili da je dolazak blažeg vremena pokazao da Rusija nije uspela da ih „zamrzne“ u pokornosti raketnim i bespilotnim napadima na energetsku infrastrukturu.

Putinovi bliski saveznici, kineski predsednici Si Đinping i beloruski Aleksandar Lukašenko, pozvali su na „što pre“ mirovni sporazum za Ukrajinu na pregovorima u Pekingu u sredu, javila je beloruska državna novinska agencija Belta.

Kina je postala sve glasnija u pozivanju na mir i negirala je da bi obezbedila oružje Moskvi nakon što su američki zvaničnici rekli da Peking razmišlja o tome.

Rat je zauzeo centralno mesto uoči sastanka ministara inostranih poslova G20 u Nju Delhiju u sredu, a visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost je rekao da će se njegov uspeh meriti onim što bi mogla da učini da pomogne okončanju sukoba.