Rusija pogađa električnu mrežu Ukrajine, osvaja položaj na istoku

Rusija pogađa električnu mrežu Ukrajine, osvaja položaj na istoku

KIJEV – Ruske rakete pogodile su u petak elektroenergetske objekte širom Ukrajine, gde se predsednik Vladimir Zelenski vratio sa obilaska zapadnih prestonica, a ukrajinski zvaničnici su rekli da je u toku dugo očekivana ruska ofanziva na istoku, preneo je Rojters.

Ukrajinske vazduhoplovne snage saopštile su da je oborena 61 od 71 ruske rakete. Ali ministar energetike German Galuščenko rekao je da je Rusija raketama i bespilotnim letelicama pogodila elektroenergetske objekte u šest regiona, što je izazvalo nestanak struje u većem delu Ukrajine.

U Vašingtonu, Bela kuća je saopštila da će predsednik Džo Bajden otputovati u Poljsku od 20. do 22. februara kako bi pokazao podršku Kijevu uoči prve godišnjice ruske invazije 24. februara i jasno stavio do znanja da će dodatna bezbednosna pomoć i pomoć dolaziti od Amerika.

„Predsednik će vrlo jasno staviti do znanja da će Sjedinjene Države nastaviti da stoje uz Ukrajinu koliko god bude potrebno“, rekao je Džon Kirbi, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće.

Osoblje Međunarodnog monetarnog fonda sastaće se sa ukrajinskim zvaničnicima u Varšavi sledeće nedelje, rekao je u petak izvor upoznat sa planovima, dok Ukrajina vrši pritisak na program zaduživanja od više milijardi dolara kako bi pokrila svoje potrebe za finansiranjem s obzirom na rat u Rusiji.

Globalna rejting agencija Moodi’s snizila je u petak suvereni rejting Ukrajine na Ca jer očekuje da će rat sa Rusijom stvoriti dugotrajne izazove za zemlju. Na veb-sajtu Moodi’s navodi se da rejting znači da su dužničke obaveze „verovatno u neizmirenju ili veoma blizu“.

Poslednji ruski napadi usledili su kada je Zelenski završio turneju po evropskim saveznicima gde je bio oduševljeno primljen, ali nije obezbedio javna obećanja o borbenim avionima koje je tražio.

„London, Pariz, Brisel – svuda sam ovih dana govorio o tome kako da ojačamo naše vojnike. Postoje veoma važna razumevanja i dobili smo dobre signale“, rekao je on u svom noćnom video obraćanju.

„To se tiče raketa i tenkova dugog dometa i sledećeg nivoa naše saradnje – borbenih aviona.

Rusija je više puta napadala civilnu infrastrukturu daleko od linija fronta, ostavljajući milione Ukrajinaca bez struje, grejanja ili vode danima usred zime.

Baraži su često pratili ukrajinsko diplomatsko napredovanje ili napredovanje na bojnom polju.

Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je da je 10 ruskih projektila oboreno iznad glavnog grada nakon što su se sirena oglasila tokom jutarnjeg špica i umorni civili su se sklonili.

Ukrajinski premijer Denis Šmihal rekao je da Ukrajina nema 44 odsto nuklearne proizvodnje i 75 odsto toplotnih kapaciteta.

„Ovo je namerno ciljanje na infrastrukturu koja Ukrajince održava u životu zimi“, rekao je zamenik portparola američkog Stejt departmenta Vedant Patel. Rusija poriče da je ciljala civile i kaže da objekti koje napada podržavaju ratne napore Kijeva.

Ukrajina se priprema za novu rusku ofanzivu, verujući da posle meseci preokreta predsednik Vladimir Putin želi da pohvali uspeh na bojnom polju pre godišnjice svoje invazije 24. februara. Ukrajinski guverneri u istočnim regionima Donjecka i Luganska rekli su da je napad počeo.

Putin će održati svoje odloženo godišnje obraćanje parlamentu 21. februara, na datum prošle godine kada je priznao kao nezavisne delove Donjecka i Luganska koje su kontrolisali separatisti koje podržava Rusija, što je uvod u invaziju.

Potpuno zauzimanje tih provincija, među četiri za koje je Rusija naknadno tvrdila da ih je anektirala, omogućilo bi Putinu da potvrdi da je jedan od njegovih glavnih prioriteta postignut.

Glavni nedavni fokus Moskve bio je Bahmut, mali grad sa predratnim stanovništvom od oko 70.000 koje je uglavnom pobeglo.

Posle višemesečnih statičnih artiljerijskih bitaka koje obe strane nazivaju „mesom za mlevenje“, ruske snage su počele da opkoljavaju grad. Njihove trupe uključuju Vagnerovu privatnu vojsku koja je regrutovala desetine hiljada osuđenika uz obećanje pomilovanja.

Britansko ministarstvo odbrane saopštilo je da su Vagnerove snage od utorka napredovale 2 do 3 kilometra (1 do 2 milje) oko severa Bahmuta – brzi napad u bici u kojoj su se linije fronta jedva pomerale mesecima.

U njemu se navodi da oni sada ugrožavaju glavni zapadni pristupni put Bahmutu, iako je ukrajinski vojni analitičar rekao da zalihe i dalje pristižu.

Dok je Vagner povećao broj zatvorenika, ruska regularna vojska je sada u stanju da rasporedi mnoge od 300.000 ili više ljudi koji su se prijavili u prinudnu mobilizaciju krajem prošle godine.

Britanija je takođe rekla da su ruske snage napredovale u blizini Vuhledara, bastiona koji drže Ukrajinci i koji je bio oslonac između južnog i istočnog fronta, ali su ograničeni ruski dobici tamo najverovatnije koštali neiskusne jedinice, uključujući najmanje 30 oklopnih vozila napušteno u jednom neuspelom napadu.

Ukrajinski položaji u Vuhledaru su držani od početka rata, a neki proratni ruski vojni blogeri označili su ovonedeljni napad kao skup fijasko. Siva zona, poluzvanični Vagnerov kanal na Telegramu, rekao je da se „oko Vuhledara odvija katastrofa, koja se odvija iznova i iznova“.

Rojters nije mogao da proveri izveštaje sa ratišta.

Ukrajina planira svoju veliku vojnu kontraofanzivu u narednim mesecima kako bi povratila više od skoro jedne petine ukrajinske teritorije koju Rusija okupira.

Ali izgleda da će sačekati dok ne dobije bar deo novog naoružanja, uključujući stotine borbenih tenkova i oklopnih vozila, koje je Zapad nedavno obećao.