Prema informacijama objavljenim u The Guardian-u, zaključci izneti u dosijeu advokata Global Rights Compliance, koji sarađuju sa ukrajinskom vladom, stavljaju u fokus tvrdnje da su Rusija i njeni lideri imali nameru da nanese štetu i ubije veliki broj civila.
Procenjuje se da je tokom opkoljavanja i zauzimanja grada Mariupolja na početku sukoba u Ukrajini, život izgubilo oko 22.000 ljudi. Civilima je uskraćena osnovna infrastruktura poput vode, gasa i struje već nakon nekoliko dana od početka opsade, dok su temperature pale ispod minus 10 stepeni Celzijusa.
Katriona Mardok, partner u Global Rights Compliance-u, izjavila je da su četiri faze ruskog napada bile vidljive. Prvo je bilo napad na civilnu infrastrukturu, zatim prekid snabdevanja energijom, grejanjem i vodom. Nakon toga, humanitarne evakuacije su bile odbijene, a pomoć sprečena. U trećoj fazi, kritična infrastruktura je bila meta, dok su civili bili terorisani i napadani na punktovima za vodu. Konačno, u četvrtoj fazi, Rusija je sprovela strateške napade kako bi uništila ili zauzela preostalu infrastrukturu.
Postepeno granatiranje Mariupolja, kako je navela Mardok, ukazivalo je na to da je Rusija planirala nemilosrdno preuzimanje grada duž fronta, za svoje civilno stanovništvo koje se procenjuje na 450.000 pre početka potpune invazije 24. februara 2022. godine.
Dosije zaključuje da je oko 90% zdravstvenih ustanova i domova u gradu bilo uništeno ili oštećeno tokom opsade, dok su bombardovani centri za distribuciju hrane i putevi za humanitarnu evakuaciju.
S obzirom na značaj Mariupolja i centralizaciju odlučivanja u Rusiji, odgovornost za smrt hiljada civila se pripisuje vrhu vlasti.
Katriona Mardok je istakla da je odgovoran Vladimir Putin, zajedno sa ruskim vojnim vrhom, iako nije imenovala specifične komandante.