Bela kuća: Rusija je dobila stotine iranskih dronova za napad na Ukrajinu

Bela kuća: Rusija je dobila stotine iranskih dronova za napad na Ukrajinu

Bela kuća je u petak saopštila da se čini da Rusija produbljuje svoju odbrambenu saradnju sa Iranom i da je dobila stotine jednosmernih dronova koje koristi za napad na Ukrajinu, preneo je Rojters.

Pozivajući se na informacije sa kojih je skinuta tajnost, Bela kuća je saopštila da su bespilotne letelice, ili bespilotne letelice (UAV), napravljene u Iranu, otpremljene preko Kaspijskog mora, a zatim korišćene od strane ruskih snaga protiv Ukrajine.

„Rusija je poslednjih nedelja koristila iranske bespilotne letelice za napad na Kijev i terorisanje ukrajinskog stanovništva, a čini se da se vojno partnerstvo Rusije i Irana produbljuje“, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi u saopštenju.

„Takođe smo zabrinuti što Rusija radi sa Iranom na proizvodnji iranskih bespilotnih letelica iz unutrašnjosti Rusije.

Kirbi je rekao da SAD imaju informaciju da Rusija dobija materijale od Irana potrebne za izgradnju fabrike za proizvodnju dronova koja bi mogla da bude u potpunosti operativna početkom sledeće godine.

„Objavljujemo satelitske snimke planirane lokacije ove fabrike za proizvodnju bespilotnih letelica u ruskoj specijalnoj ekonomskoj zoni Alabuga“, rekao je on.

SAD su ranije sankcionisale iranske rukovodioce u odbrambenom proizvođaču zbog isporuke dronova Rusiji. Iran je priznao slanje bespilotnih letelica Rusiji, ali je ranije rekao da su poslate pre ruske invazije u februaru. Moskva je negirala da su njene snage koristile iranske bespilotne letelice u Ukrajini. Zvaničnik Bele kuće rekao je da je Iran prebacio nekoliko stotina dronova Rusiji od avgusta.

Podrška između Irana i Rusije tekla je u oba smera, rekao je Kirbi, a Iran je od Rusije tražio vojnu opremu vrednu milijarde dolara, uključujući helikoptere i radare.

„Rusija nudi Iranu odbrambenu saradnju bez presedana, uključujući rakete, elektroniku i protivvazdušnu odbranu“, rekao je on.

„Ovo je odbrambeno partnerstvo u punom obimu koje je štetno za Ukrajinu, za susede Irana i za međunarodnu zajednicu. Nastavljamo da koristimo sva sredstva koja su nam na raspolaganju da razotkrijemo i ometamo ove aktivnosti, uključujući tako što ćemo ih podeliti sa javnošću – i spremni smo da učinimo više.“

Kirbi je rekao da transferi dronova predstavljaju kršenje pravila Ujedinjenih nacija i da će Sjedinjene Države nastojati da te dve zemlje pozovu na odgovornost.

Britanija, Francuska, Nemačka, SAD i Ukrajina kažu da isporuka bespilotnih letelica iranske proizvodnje Rusiji predstavlja kršenje rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 2015. kojom se predviđa iranski nuklearni sporazum.

Prema rezoluciji UN iz 2015. godine, embargo na konvencionalno oružje Iranu bio je na snazi do oktobra 2020.

Ukrajina i zapadne sile tvrde da rezolucija uključuje ograničenja na rakete i srodne tehnologije do oktobra 2023. i da može da obuhvati izvoz i kupovinu naprednih vojnih sistema kao što su dronovi.

Iranska i ruska misija pri Ujedinjenim nacijama nisu odmah odgovorile na zahtev za komentar optužbi SAD.

„Nastavićemo da uvodimo sankcije akterima koji su uključeni u transfer iranske vojne opreme Rusiji za upotrebu u Ukrajini“, rekao je Kirbi.

On je rekao da je novi američki savet objavljen u petak „da pomogne preduzećima i drugim vladama da bolje razumeju rizike koje predstavlja iranski program bespilotnih letelica i nezakonite prakse koje Iran koristi da bi nabavio komponente za njega“.

Savet je istakao ključne stavke koje Iran traži za razvoj bespilotnih letelica, uključujući elektroniku kao što su procesori i kontroleri.