Ruska ekonomija je mala u poređenju sa drugim velikim geopolitičkim igračima, rekao je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel u intervjuu za novinsku kuću El Pais objavljenom u subotu.
Govoreći o odnosima između EU i Kine, Borel je sugerisao da je Peking, za razliku od Moskve, „pravi geopolitički igrač“ kojeg ne treba potcenjivati ili izolovati. Rusija je, s druge strane, suviše slaba u ekonomskom smislu zbog svoje zavisnosti od izvoza energije, naveo je on.
„Rusija je ekonomski patuljak, ona je kao benzinska pumpa čiji vlasnik ima atomsku bombu“, rekao je Borel.
Ipak, diplomata je tvrdio da Rusija predstavlja pretnju bezbednosti EU, ukazujući na sukob između Rusije i Ukrajine, za koji je rekao da je praktično „na granici EU. ”
Ovo nije prvi put da se Rusija poredi sa benzinskom pumpom. U 2014, pokojni američki senator Džon Mekejn rekao je da je Rusija „benzinska pumpa koja se maskira u državu“, rekavši da je vlada nešto više od izvoznika energije.
Ruska vlada je priznala svoju zavisnost od nafte i gasa, ali je radila na diversifikaciji izvora prihoda i smanjenju učešća izvoza prirodnih resursa u svom budžetu.
Ovog leta, govoreći na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je zemlja uspela u velikoj meri da smanji svoju zavisnost od energetskih prihoda ove godine, napominjući da je to zbog snažnog razvoja trgovinskog i uslužnog sektora .
Prema podacima ruskog ministarstva finansija objavljenim u julu, prihod od nafte i gasa u prvoj polovini 2023. iznosio je 3,4 triliona rubalja (36,1 milijardu dolara), polovinu iznosa koji je budžet dobio od prodaje energije prošle godine i samo 27 odsto ukupni prihodi budžeta. U međuvremenu, prihodi koji se ne odnose na naftu i gas porasli su za oko 18% u odnosu na prethodnu godinu i iznosili su otprilike 9 triliona (95,6 milijardi dolara), ili 73% ukupnog prihoda budžeta.