Rusija će produžiti dogovor o žitu sa Ukrajinom za 60 dana

Rusija će produžiti dogovor o žitu sa Ukrajinom za 60 dana

Uoči isteka sporazuma koji Ukrajini omogućava izvoz žitarica, šef humanitarne organizacije Ujedinjenih nacija je u petak nazvao njegovo produženje ključnim za obezbeđivanje globalnih zaliha hrane i sprečavanje rasta cena kao što je to bilo nakon ruske invazije, piše AP.

Ruski ambasador u UN ponovio je da je Moskva spremna da produži sporazum – ali samo za 60 dana, samo polovinu od 120 dana u sporazumu.

Brifing ruskog izaslanika Vasilija Nebenzije Savetu bezbednosti UN, ponavljajući ono što je ruska delegacija rekla visokim zvaničnicima UN u ponedeljak na sastanku u Ženevi, pojačao je insistiranje Kremlja na smanjenju trajanja sporazuma kako bi se izdržale promene u funkcionisanju paketa.

UN i Turska su posredovali u sporazumu između zaraćenih zemalja prošlog jula koji omogućava Ukrajini — jednom od ključnih žitnica u svetu — da isporučuje hranu i đubrivo iz tri svoje crnomorske luke. Odvojeni memorandum o razumevanju između Ujedinjenih nacija i Rusije ima za cilj prevazilaženje prepreka moskovskim isporukama đubriva na svetska tržišta.

Prvobitni 120-dnevni sporazum je obnovljen prošlog novembra i ističe u subotu. Automatski bi se produžio za još 120 dana osim ako se jedna od strana ne usprotivi — a Nebenzia je rekao da se Rusija zvanično protivila.

Podsekretar generalnog sekretara UN za humanitarna pitanja Martin Grifits otvorio je sastanak Saveta bezbednosti rekavši da je inicijativa za žito u Crnom moru dovela do i daljeg pada globalnih cena hrane.

U okviru ove inicijative, rekao je on, izvezeno je blizu 25 miliona metričkih tona hrane od prošlog avgusta, a Svetski program za hranu UN je bio u mogućnosti da transportuje više od pola miliona metričkih tona pšenice za podršku humanitarnim operacijama u Avganistanu, Etiopiji , Kenija, Somalija i Jemen. Grifits je takođe rekao da je od vitalnog značaja da se memorandum UN i Rusije u potpunosti primeni.

Postojao je „značajan napredak, ali prepreke ostaju, posebno u vezi sa platnim sistemima“, rekao je on, naglašavajući da generalni sekretar UN Antonio Guteres i šefica trgovine Rebeka Grinspan „ne štede napore da olakšaju njegovu punu implementaciju“.

Međutim, ruski Nebenzia je rekao da „memorandum jednostavno ne funkcioniše“ i da UN moraju da priznaju da „nemaju poluge da izuzmu ruske izvozne operacije iz zapadnih sankcija“ i da njeni napori nisu dali rezultate.

On je takođe tvrdio da je dogovor o izvozu žita u Ukrajinu transformisan iz humanitarne inicijative za pomoć zemljama u razvoju koje se suočavaju sa eskalacijom cena hrane u komercijalnu operaciju koja koristi četiri vodeće zapadne agro-biznis korporacije u svetu.

Kao rezultat toga, Nebenzia je rekao da je Rusija zvanično obavestila tursku i ukrajinsku stranu putem note da se ne protivi produženju inicijative za crnomorsko žito, već samo za 60 dana, do 18. maja.

„Ako su Brisel, Vašington i London istinski zainteresovani da nastave izvoz hrane iz Ukrajine preko pomorskog humanitarnog koridora, onda imaju dva meseca da izuzmu iz sankcija ceo lanac operacija koji prati ruski poljoprivredni sektor“, rekao je ruski izaslanik.

„U suprotnom, nećemo razumeti kako će koncept paketa generalnog sekretara Ujedinjenih nacija funkcionisati kroz ove jednostavne sporazume“, rekao je on.

Američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild uzvratila je da svet zna da je ruski izvoz hrane barem toliko visok kao njihov predratni nivo, i „kada čujemo da ruska vlada kaže da je suzdržana od izvoza žitarica, od izvoza đubriva, brojevi pokazuju da to jednostavno nije istina.”

Kada je reč o sankcijama, „učinili smo izuzetno mnogo da vladama i privatnom sektoru saopštimo jasne mere za hranu i đubrivo“, rekla je ona. „Jednostavno rečeno, sankcije nisu problem.“

Tomas-Grinfild je takođe kritikovao Rusiju zbog odlaganja isporuke iz ukrajinskih luka, što povećava troškove transporta.