Grinpis poziva IAEA da rasporedi monitore na trafostanicama ukrajinske nuklearne elektrane

Grinpis poziva IAEA da rasporedi monitore na trafostanicama ukrajinske nuklearne elektrane

Ukrajinska elektroenergetska mreža je u „povećanom riziku od katastrofalnog kvara“ nakon ruskog raketnog i bespilotnog napada u nedelju, što je izazvalo strahove za bezbednost tri operativne nuklearne elektrane u zemlji.

Ovo je prema brifingu Grinpisa (eng. Greenpeace) pripremljenom za The Guardian.

Udari Moskve bili su usmereni na električne podstanice „kritične za rad ukrajinskih nuklearnih elektrana“ i postoji mogućnost da reaktori izgube struju i postanu nesigurni.

Šon Berni, nuklearni ekspert u Grinpisu u Ukrajini, rekao je: „Jasno je da Rusija koristi pretnju nuklearnom katastrofom kao glavnu vojnu polugu da porazi Ukrajinu. Ali preduzimanjem napada Rusija rizikuje nuklearnu katastrofu u Evropi, što je uporedivi sa Fukušimom 2011., Černobilom 1986. ili još gore“.

Grupa za pritisak pozvala je Rusiju da odmah zaustavi napade na ukrajinsku energetsku mrežu i da Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) rasporedi stalne monitore u podstanicama koje su ključne za nuklearne elektrane u zemlji.

Iako je Grinpis nezavisna organizacija, održava kontakt sa ukrajinskom vladom. Zvanični ukrajinski izvori koje je kontaktirao Gardijan priznali su Grinpisovu tehničku analizu krize

U nedelju uveče i rano ujutro, Rusija je izbacila više od 210 projektila i dronova usmerenih na ciljeve proizvodnje i prenosa električne energije širom zemlje. Nekoliko sati kasnije, Ukrenergo, glavni snabdevač električnom energijom u zemlji, najavio je racionisanje širom zemlje kako bi pomogao sistemu da se oporavi.

Eksplozije su se čule u gradovima Kijevu, u Odesi i Nikolajevu na jugu, u Krivom Rogu, Pavlogradu, Vinici u centralnoj Ukrajini i Rivneu i Ivano-Frankivsku na zapadu. Eksplozije su se takođe čule u blizini granice Ukrajine sa Moldavijom, gde se ukrajinska mreža povezuje sa susedom i sa ostatkom Evrope.

Iako se ne smatra da su napadi direktno ciljani na tri preostale operativne nuklearne elektrane u Ukrajini, u Rivneu i Hmeljnickom na zapadu, kao i na elektranu u Južnoj Ukrajini, Grinpis kaže da je Rusija namerno pokušavala da poveća stres pod kojim se nalaze ciljajući podstanice koje su su povezani sa.

Na tri lokacije otpada oko dve trećine ukrajinske električne energije jer su prethodni napadi Rusije uništili većinu elektrana na ugalj i naftu u zemlji, dok su neki od hidroelektrana u zemlji takođe oštećeni.

U slučaju nestanka snabdevanja, ukrajinski reaktori imaju na licu mesta dizel generatore i baterije da obezbede neophodno snabdevanje električnom energijom sa dovoljno goriva za sedam do deset dana, ali ako gorivo ne može da se održi ili vrati struja, posledice bi mogle dovesti do nuklearnog udara. katastrofa, rekao je Grinpis.