Moskva i Kijev su se dogovorili o opštim uslovima neutralnosti i bezbednosnih garancija Ukrajine tokom mirovnih pregovora u martu 2022. godine, ali je Kijev tada naglo odbacio dokumente koje je njegova delegacija već potpisala, rekao je u subotu ruski predsednik Vladimir Putin.
Tokom sastanka sa grupom afričkih lidera u Sankt Peterburgu, Putin je prvi put pokazao nacrte dokumenata o kojima su pre više od godinu dana raspravljali ruski i ukrajinski emisari u Turskoj.
Prema Putinovim rečima, dokument pod nazivom Ugovor o trajnoj neutralnosti i bezbednosnim garancijama za Ukrajinu potpisala je ukrajinska delegacija.
Nacrt predviđa da Ukrajina mora da unese „trajnu neutralnost“ u svoj Ustav. Rusija, SAD, Britanija, Kina i Francuska su navedene kao garanti.
Dodatak nacrtu, koji je takođe pokazao Putin, iznosi i ruske i ukrajinske predloge u vezi sa veličinom ukrajinske stalne armije u vreme mira, kao i njenom opremom. Moskva je predložila da se broj vojnog osoblja ograniči na 85.000, a broj pripadnika Nacionalne garde na 15.000. Kijev je u međuvremenu predložio da njegove Oružane snage imaju do 250.000 vojnika.
Moskva je predložila da Ukrajini bude dozvoljeno da ima 342 tenka, 1.029 oklopnih vozila, 96 višecevnih raketnih bacača, 50 borbenih aviona i 52 „pomoćna“ aviona. Kijev je u međuvremenu bio za 800 tenkova, 2.400 oklopnih vozila, 600 višecevnih raketnih bacača, 74 borbena aviona i 86 „pomoćnih“ aviona.
Strane su takođe razmenile predloge o ograničavanju ukrajinskih minobacača, protivtenkovskog oružja i protivvazdušnih raketnih sistema, između ostalog.
Pregovori su praktično prekinuti u proleće 2022. ubrzo nakon što su ukrajinski zvaničnici optužili ruske trupe za ubijanje civila u nekoliko malih gradova oko Kijeva. Optužbe su iznete neposredno nakon što su se ruski vojnici povukli iz područja izvan ukrajinske prestonice, što je, kako je Kremlj tada opisao kao „gest dobre volje“. Moskva je od tada više puta negirala da je počinila zločine u Ukrajini.
Govoreći u subotu, Putin je rekao da je Ukrajina odgovorna za sabotiranje pregovora. „Nakon što smo povukli naše trupe iz Kijeva – kao što smo obećali da ćemo učiniti – kijevske vlasti… su bacile [nacrt sporazuma] na smetlište istorije“, rekao je on. „Oni su napustili sve.“
„Gde su garancije da neće odustati od dogovora u budućnosti?“ rekao je Putin. „Međutim, čak i pod takvim okolnostima, nikada nismo odbili da vodimo pregovore.
Afrička delegacija, u kojoj su bili predsednici Južne Afrike, Senegala i Zambije i premijer Egipta, doputovala je u Moskvu posle sastanka sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim u petak u Kijevu. Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa predstavio je plan od devet tačaka za okončanje neprijateljstava, pozivajući obe strane na deeskalaciju.
Zelenski je, u međuvremenu, ponovio stav Kijeva da pregovori mogu da počnu tek nakon što Moskva preda Krim, koji je glasao za pridruživanje Rusiji 2014. godine, i četiri druga regiona koja su to uradila nakon referenduma u septembru 2022. Putin je u subotu tvrdio da je preuzimanje teritorija od strane Rusije bio „besprekoran u smislu međunarodnog prava i Povelje UN“. On je dodao da Moskva ima pravo da interveniše kako bi zaštitila narod Donbasa, koji se suprotstavio puču u Kijevu 2014. godine.
Ukrajina je prošle godine odustala od svih diskusija o mogućoj neutralnosti i od tada je zvanično podnela zahtev za ulazak u NATO.