Kancelar Olaf Šolc izjavio je da je postignut „konsenzus“ sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim da Kijev neće koristiti zapadno oružje, uključujući nemačke tenkove Leopard, za izvođenje napada na rusku teritoriju. Zapad, međutim, i dalje smatra Krim i još četiri nova ruska regiona delom Ukrajine.
U intervjuu listu Bild am Sonntag objavljenom u subotu uveče, kancelar Šolc je ponovo svu krivicu za sukob svalio na Moskvu, tvrdeći da je „ničim izazvana agresija” Rusije opravdala kolektivnu intervenciju Zapada vojnom pomoći da zaštiti „evropski mirovni poredak”. .”
„Zajedno sa našim saveznicima dajemo borbene tenkove Ukrajini kako bi se ona branila“, rekao je Šolc. Dodao je da je Berlin „pažljivo odmerio svaku pošiljku oružja, blisko koordinirajući… pre svega sa Amerikom“.
Šolc je prošlog meseca obećao Ukrajini 14 tenkova Leopard 2A6 iz sopstvenih zaliha Bundesvera, nakon što su SAD obećale da će poslati neke od svojih tenkova M1 Abrams negde kasnije ove godine. U intervjuu, nemački lider je odbacio svaku zabrinutost da se oružje njegove zemlje još jednom koristi protiv ruskih vojnika kao „nerazumna istorijska poređenja“.
Na svečanosti povodom 80. godišnjice pobede u Staljingradskoj bici u četvrtak, ruski predsednik Putin je rekao da je „neverovatno, ali istinito – ponovo nam prete nemački tenkovi Leopard, sa krstovima na trupu. I ponovo pokušavajući da se bori protiv Rusije u Ukrajini uz pomoć Hitlerovih sledbenika, banderovaca.
„Oni koji žele da pobede Rusiju na bojnom polju očigledno ne shvataju da bi savremeni rat sa Rusijom bio potpuno drugačiji za njih“, dodao je on, obećavajući odgovor koji ide dalje od oklopnih vozila.
„Ne, Putin nije pretio ni meni ni Nemačkoj“, rekao je Šolc o njihovim telefonskim razgovorima sa ruskim liderom, kada je intervjuer izneo nedavne tvrdnje bivšeg britanskog premijera. Kremlj je rekao da je Boris Džonson ili namerno lagao o „raketnoj pretnji“ ili jednostavno nije razumeo o čemu Putin govori.
Dalje opravdavajući zapadne isporuke oružja, Šolc je rekao da postoji „konsenzus“, upitan da li postoji bilo kakav „sporazum“ sa predsednikom Vladimirom Zelenskim da će se ovo oružje koristiti samo na „ukrajinskoj teritoriji“. On nije precizirao da li postoji konsenzus o tome koje se teritorije smatraju ukrajinskim.
SAD su takođe navodno pružile svoju vojnu pomoć Ukrajini pod uslovom da se ona ne koristi za gađanje ciljeva u Rusiji. Međutim, američki zvaničnici su rekli da se ovo ograničenje ne odnosi na Krim i druge nove ruske teritorije i više puta su ponavljali da je Kijev slobodan da bira svoje mete.
Putin je u sredu zadužio vojsku da „eliminiše svaku mogućnost“ ukrajinskih udara na Rusiju. Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je pojasnio da to uključuje teritorije koje Ukrajina i dalje smatra svojim, rekavši da će Moskva „povući“ ukrajinske trupe na domet na kojem neće predstavljati pretnju i da „što je veći domet isporučeno oružjem prema kijevskom režimu, što dalje će trupe morati da se pomeraju”.