Ruski predsednik Vladimir Putin izdao je dekret prema kojem je ruskim „ključnim“ preduzećima dozvoljeno da ne otkrivaju informacije koje su bile obavezne da budu objavljene u skladu sa prethodnim zakonodavstvom, prenosi Ukrinform.
Preduzeća koja su priznata kao „ekonomski značajna“ ne smeju da otkrivaju informacije prema zakonima „O tržištu hartija od vrednosti“, „O akcionarskim društvima“, „O bankama“ i sedam drugih zakona. Istovremeno, informacije se i dalje moraju dostaviti nadležnima.
Putinov dekret objašnjava da je ta mera neophodna za preduzimanje „hitnih mera“ kao odgovor na „neprijateljske“ akcije SAD i „stranih država i organizacija koje su im se pridružile“. Pre svega, to se odnosi na međunarodne sankcije uvedene ruskoj ekonomiji.
Posle ruske invazije na Ukrajinu, Rusiji i ruskim kompanijama i biznismenima uveden je neviđen broj ograničenja od strane zapadnih zemalja. Početkom januara protiv Rusije su bila na snazi 18.772 ograničenja, navodi portal Statista. Iran je na drugom mestu po broju sankcija, sa 4.593 ograničenja koja su mu uvedena.
Moskva pokušava da smanji efikasnost sankcija, posebno skrivanjem podataka o ekonomiji. U februaru 2023. Državna duma je usvojila zakon koji dozvoljava vladi da zadrži bilo kakvu zvaničnu statistiku. Prikrivanje ekonomskih informacija dovodi do niže ekonomske efikasnosti i povećanja rizika od korupcije.
Kako je saopšteno, koncept „ekonomski značajne organizacije“ pojavio se u ruskom zakonodavstvu u leto 2023. Vlada ima pravo da napravi spisak takvih kompanija. Da bi se uvrstila na listu, „značajna kompanija“ mora da ima najmanje jedan kriterijum: godišnji prihod veći od 75 milijardi rubalja (843 miliona dolara), plaćanje poreza više od 10 milijardi rubalja godišnje, vrednost imovine veća od 150 milijardi , i osoblje od više od 4.000 zaposlenih. Ili bi takva kompanija trebalo da posluje u kritičnim industrijama ili da pruža usluge za više od dva miliona korisnika interneta.