EK: Put Ukrajine ka članstvu u EU neće biti brz, ali neće trajati decenijama

EK: Put Ukrajine ka članstvu u EU neće biti brz, ali neće trajati decenijama

Početkom pristupnih pregovora sa EU, Ukrajina će imati mnogo posla, koji će verovatno trajati nekoliko godina, pošto će se zemlja postepeno približavati članstvu u EU, izjavila je potpredsednica Evropske komisije za vrednosti i transparentnost Vera Jourova.

Na pitanje da li pregovori o pristupanju treba da budu otvoreni sa zemljom koja nema potpunu kontrolu nad čitavom svojom teritorijom, Jourova je rekla: „Sa moralne tačke gledišta, bilo bi veoma problematično ako bismo Ukrajini rekli: prvo uredi teritoriju, a onda ćemo početi da razgovaramo o pristupanju“.

Po njenom mišljenju, ispravno je što Ukrajinci usmeravaju napore u dve linije: dobijanje rata na frontu, iako su resursi Rusije daleko veći, posebno ljudski resursi, uz sprovođenje reformi koje su potrebne i tražene čak i od zemlje. usred rata. S tim u vezi, Jourova je napomenula da će sa početkom pristupnih pregovora svi ukrajinski zakoni morati da se prilagode evropskom zakonodavstvu.

„To je početak zaista teškog procesa, a Ukrajinci izveštavaju da su spremni za to“, primetila je Jourova.

Prema njenim rečima, Ukrajini će verovatno biti potrebne ne decenije već godine da se pridruži EU. Međutim, ne očekuje se da će pregovori ići brzo.

Ona je naglasila da više ne važi ideja „punopravno članstvo ili bez članstva“. Postoji nekoliko oblasti u kojima države kandidati mogu da se približe EU bez članstva, kao što su digitalizacija, energetika, saobraćajna infrastruktura, priznavanje obrazovnih kvalifikacija, pristup evropskom tržištu, ali uz ograničenja.

„Ukrajina sve ovo može dobiti pre nego što postane članica“, naglasila je Jourova.

Ona je prokomentarisala i podršku Ukrajini u okviru EU. Odnos prema Ukrajini pokazao je da EU može biti jedinstvena, a njena pozicija može biti toliko jaka i jedinstvena da bi jedan paket sankcija Rusiji bio praćen drugim, a države članice bile spremne da obezbede finansiranje i oružje. Sve ovo je iznenadilo ne samo stručnjake već i sam Kremlj, rekla je Jourova.

„Rusija je pokrenula informativnu kampanju i želela je da ubedi Evropljane da Ukrajinci ne zaslužuju svoju državu. To uopšte nije uspelo“, objasnila je Jourova.

Ona je izrazila uverenje da samo Ukrajinci mogu da odluče, kada i pod kojim okolnostima će se rat završiti.

„To nije samo rat jedne države protiv druge, to je i bitka između diktature i demokratije. Ako bi Putin uspeo da pobedi u ratu, to bi bio signal svima u svetu koji imaju apetita da nekažnjeno zauzmu stranu teritoriju“, upozorila je Jourova.

Govoreći o stavu Mađarske po pitanju članstva Ukrajine u EU, Jourova je negirala da je postojao bilo kakav dogovor sa mađarskom stranom koji bi deblokirao novac Budimpešti u slučaju odobravanja paketa finansijske pomoći Ukrajini.