Prvi međunarodni izveštaj koji dokumentuje ruske ratne zločine

Prvi međunarodni izveštaj koji dokumentuje ruske ratne zločine

Nezavisna ekspertska misija uspostavljena u okviru Moskovskog mehanizma OEBS-a objavila je svoj izveštaj u kojem se dokumentuju kršenja ljudskih prava, kršenja međunarodnog humanitarnog prava (MHP) i mogući ratni zločini koje su počinile ruske trupe u Ukrajini.

Izveštaj ima više od 100 stranica i sadrži istragu o ljudskim pravima i humanitarnim posledicama invazije Ruske Federacije na Ukrajinu pokrenute 24. februara 2022. godine, javlja dopisnik Ukrinforma iz Austrije.

„Misija je otkrila jasne obrasce kršenja međunarodnog humanitarnog prava od strane ruskih snaga po mnogim pitanjima koja su istražena. Ovo se posebno odnosi na njihovo vođenje neprijateljstava“, navodi se u izveštaju.

Prema mišljenju stručnjaka, nije moguće zamisliti da je toliko civila ubijeno i ranjeno i toliko civilnih objekata, uključujući kuće, bolnice, kulturna dobra, škole, višespratnice, administrativne zgrade, kazneno-popravne ustanove, policijske stanice, vodu. stanice i elektroenergetski sistemi bili bi oštećeni ili uništeni da je Rusija poštovala svoje obaveze u pogledu međunarodnog humanitarnog prava u pogledu razlikovanja, proporcionalnosti i mera predostrožnosti u vođenju neprijateljstava u Ukrajini.

„Povođenje opsade Mariupolja je ekstreman primer“, ističe se u dokumentu.

Takođe se navodi da je Ruska Federacija agresor i da je odgovorna za sve ljudske patnje u Ukrajini. Pored toga, u izveštaju se priznaje ruska okupacija određenih oblasti Donjecke i Luganske oblasti (CADLR) Ukrajine i kršenja MHP pre invazije velikih razmera 24. februara.

„Veliki deo ponašanja ruskih snaga u delovima Ukrajine koje je okupirala pre i posle 24. februara 2022, uključujući i preko svojih zastupnika, samoproglašene „republike“ Donjeck i Lugansk, podjednako krši MHP vojne okupacije“, navode eksperti.

Izveštaj dokumentuje brojne zločine koje su počinile ruske trupe, uključujući upotrebu kasetne municije, municije velikog radijusa eksplozije, kao što su velike bombe ili projektili, nevođene rakete, artiljerija i minobacači, višestruki raketni sistemi (MLRS) i glupe bombe koje je aviona i navodna upotreba zapaljivog oružja, belog fosfora i termobaričnih ili vakuum bombi, u gusto naseljenim područjima.

Prema ekspertima, u većini slučajeva, uglovi napada, korišćena municija i pogođeni predmeti jasno pokazuju da se takvi napadi mogu pripisati Rusiji.

Među brojnim slučajevima očiglednih kršenja MHP i ratnih zločina, najflagrantniji su bili vazdušni udari na porodilište i dramsko pozorište u Mariupolju.

U izveštaju se takođe ukazuje na hapšenje civila, uključujući novinare, od strane ruske vojske bez ikakvog postupka i uz upotrebu zlostavljanja, što je ravno mučenju.

Izveštaj takođe navodi brojne navode o silovanju, uključujući grupna silovanja koja je počinila ruska vojska, kao i dokumentovana dela nasilja ruske vojske kao što su ciljana ubistva, prisilni nestanci ili otmice civila.

Odvojeno kršenje MHP-a bilo je korišćenje amblema Crvenog krsta od strane Rusa za obeležavanje vojnih nemedicinskih vozila, upotreba ukrajinskih zastava, ukrajinskih vojnih ili policijskih uniformi i vozila, belih zastava, civilne odeće i simbola OEBS-a za olakšavanje ruskih vojnih operacija.

U izveštaju se ukazuje na potrebu ozbiljne međunarodne istrage o pogubljenjima velikog broja civila tokom ruske okupacije lokaliteta u blizini Kijeva, uključujući Buču, koji svedoče o ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti koje su počinile ruske trupe.

Ističe se da je zvanična Moskva odbila da doprinese radu nezavisne ekspertske misije.

Kako je saopšteno, 45 država učesnica pozvalo se na Moskovski mehanizam OEBS-a da dokumentuje i prikupi dokaze o mogućim kršenjima ljudskih prava, kršenju međunarodnog humanitarnog prava, kao i mogućim ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti koje su u Ukrajini počinile ruske trupe uz podršku Belorusije.

Ceo tekst izveštaja moguće je pronaći na sledećem linku: https://www.osce.org/files/f/document