Premijer Denis Šmihal izjavio je da je u trenutnoj bezbednosnoj situaciji nemoguće delimično otvoriti vazdušni prostor, ističući potrebu za razvojem alternativnih ruta za transport robe i putnika.
Šmihal je istakao da je procenjeno da je neophodno jačati protivvazdušnu odbranu pre nego što se razmotri delimično otvaranje vazdušnog prostora, naglašavajući značaj bezbednosnih i vojnih aspekata u donošenju takve odluke. U tom kontekstu, razvoj alternativnih transportnih pravaca preko kopnenih granica, drumskog i železničkog saobraćaja postaje ključan.
Premijer je takođe ukazao na štetu koju su ruski napadi naneli avio-infrastrukturi, pogađajući najmanje 15 civilnih aerodroma. U protekla tri meseca, neprijatelj je izveo skoro 60 napada na lučku infrastrukturu, prouzrokujući oštećenje ili uništenje gotovo 300 objekata i 22 civilna plovila, uz veliki broj povređenih.
Ističući napore odbrambenih snaga, premijer je pohvalio stabilan rad ukrajinskog morskog koridora koji je omogućio prevoz više od 75 miliona tona tereta za više od 40 zemalja, od čega je preko 50 miliona tona poljoprivrednih proizvoda. Ovo svedoči o Ukrajini kao ključnom igraču u obezbeđivanju bezbednosti snabdevanja hranom, uprkos neprekidnom granatiranju lučke infrastrukture od strane neprijatelja.
U skladu s prethodnim izveštajem Ukrinforma, komandant ukrajinske ratne mornarice viceadmiral Aleksej Neižpapa razgovarao je sa predstavnicima danske industrije o ključnim oblastima saradnje, uključujući bezbednost žitnog koridora, zaštitu lučke infrastrukture i modernizaciju flote.
