Rad Ukrajine sa saveznicima na izgradnji široke međunarodne podrške mirovnom planu je postigao napredak, ali je do bilo kakvog samita na kojem bi se podržao dokument još najmanje meseci, rekli su zvaničnici, piše Rojters.
Visoki zvaničnici Ukrajine, zemalja G7, Evropske unije i zemalja poput Brazila, Indije, Saudijske Arabije, Južne Afrike i Turske sastali su se u subotu u Danskoj kako bi razgovarali o tom konceptu, čak i kada se u Rusiji odvijala neuspela pobuna.
Kina je bila pozvana na pregovore, ali nije prisustvovala – naglašavajući izazov sa kojim se suočavaju Ukrajina i njeni saveznici u izgradnji istinski globalne, teške koalicije.
Sastanak u Kopenhagenu imao je za cilj da unapredi predlog ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog za „samit mira“ kako bi se podržali principi koji bi bili osnova bilo kakvog rešenja za okončanje rata koji je počeo invazijom Rusije pre 16 meseci.
Ukrajinski i zapadni zvaničnici rekli su da na samitu neće biti uključena Rusija. Umesto toga, oni imaju za cilj da okupe široku koaliciju koja stoji iza vlade u Kijevu – uključujući velike zemlje koje su odlučile da Ukrajini ne daju vojnu pomoć niti da uvedu sankcije Rusiji – kako bi povećali diplomatski pritisak na Moskvu.
Danski ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen rekao je da bi previranja u Rusiji mogla da ubede više zemalja da se uključe.
„Moje tumačenje je da je Putin oslabljen, barem do neke mere. I nadamo se da bi to takođe moglo da utiče na spremnost ostatka sveta da razgovara o posleratnoj situaciji u Ukrajini“, rekao je Rasmusen novinarima na sastanku EU ministri spoljnih poslova u ponedeljak u Luksemburgu.
Dok je preokret u Rusiji predstavljao dramatičnu pozadinu pregovora, zvaničnici su rekli da je fokus na pokušaju pronalaženja zajedničkog jezika za moguću formulu mira, na osnovu plana od 10 tačaka koji je Zelenski izneo prošlog novembra.
„Pojavio se opšti konsenzus da se mora zasnivati na principima Povelje UN, kao što su teritorijalni integritet i suverenitet“, rekao je visoki zvaničnik Evropske komisije upoznat sa razgovorima.
„Što je bliže Povelji UN i osnovnim principima međunarodnog prava, veća je verovatnoća da bi svi mogli da potpišu“, dodao je zvaničnik, govoreći pod uslovom da ostane anoniman.
Ukrajinu na pregovorima predstavljao je Andrej Jermak, šef kabineta Zelenskog. On je nemačkim novinarima u video pozivu u petak rekao da Ukrajina želi da se mirovno rešenje zasniva na njenim predlozima, ali je otvorena za komentare drugih.
„Spremni smo da saslušamo“, rekao je on, pre nego što je naglasio: „Jasno je da neće biti teritorijalnih kompromisa“.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan učestvovao je na sastanku putem video snimka, pošto je otkazao planove da lično prisustvuje zbog nemira u Rusiji, rekli su zvaničnici.
Zelenski je predložio da se samit održi u julu. Ali zvaničnici su rekli da ima još mnogo posla i da je najverovatnije datum kasnije u toku godine.
Nije dogovoreno mesto održavanja bilo kakvog samita, ali diplomate kažu da je predložen Kopenhagen.
„Nije nužno loše što Ukrajinci imaju malo vremena da iskažu možda još nekoliko dobitaka na bojnom polju, možda profitiraju od neke nestabilnosti koju smo videli ovog vikenda“, rekao je drugi visoki zvaničnik EU.