Predsednik Slovačke dozvolio je sedmorici građana da stupe u redove Oružanih snaga Ukrajine

Predsednik Slovačke dozvolio je sedmorici građana da stupe u redove Oružanih snaga Ukrajine

Slovačka predsednica Zuzana Čaputova odobrila je učešće sedmoro Slovaka u Oružanim snagama Ukrajine.

O tome je slovačkom izdanju Pravda rekao pres-sekretar predsednika Slovačke Martin Strižinec, prenosi „Evropska istina”.

„Od ponedeljka, 9. januara, predsednik je doneo ukupno 26 odluka, od kojih sedam – ​​o dozvoli služenja u stranim trupama i 19 – o odbijanju“, rekao je on. Iz bezbednosnih razloga, kabinet predsednika Slovačke ne saopštava podatke o ovim ljudima i razloge za njihovu žalbu.

U Slovačkoj je predviđena krivična odgovornost za dobrovoljno stupanje u redove strane vojske – od dva do osam stepeni zatvora i od pet do deset godina po vanrednom stanju. Ova odredba se ne primenjuje ako građanin ima drugo državljanstvo ili je na službi u zemlji članici NATO-a.

Istovremeno, zakon o vojnoj obavezi dozvoljava služenje vojnog roka u oružanim snagama strane države uz dozvolu predsednika.

Ali procedura za dobijanje takve dozvole je veoma duga: prvo morate da podnesete zahtev regionalnom predstavništvu Ministarstva odbrane Slovačke, koje prima zaključke ministarstava unutrašnjih i spoljnih poslova, nakon čega već podnosi molbu kabinetu predsednika. Istovremeno, takav zahtev se mora podneti najkasnije 90 dana pre planiranog polaska na uslugu.

Osim toga, kako podseća Pravda, predsednica Slovačke Zuzana Čaputova nije jasno izrazila ni podršku ni nespremnost da se daju dozvole za službu u Oružanim snagama Ukrajine, samo je ukazala na složenost ovog procesa.

„Upravni proces za razmatranje takve prijave je višestepeni, izuzetno složen i dugotrajan. Naše zakonodavstvo je struktuirano tako da ne olakšava službu u stranim vojskama ili stranim legijama i ne dozvoljava da se takva dozvola biti izdata u najkraćem mogućem roku. Da bi to omogućili, vlada i parlament moraju da promene zakone“, objasnio je njen sekretar za štampu Strižinjec još u proleće 2022. godine.

Podsetićemo da je jedan broj evropskih zemalja, poput Danske i Letonije, odmah dozvolio svojim građanima da učestvuju u službi u Oružanim snagama. U Češkoj je razvijena šema prema kojoj se dobrovoljci amnestiraju predsedničkim dekretom po povratku kući.