Mobilizacija u Ukrajini će biti teška, priznao je Mihail Podoljak, glavni pomoćnik predsednika Vladimira Zelenskog, dodajući da Kijev namerava da usavrši svoju propagandnu kampanju u tu svrhu.
Govoreći na ukrajinskoj TV u petak, Podoljak je zamoljen da prokomentariše nedavni napad ukrajinskih zvaničnika i pripadnika oružanih snaga na teretanu u zapadnoj Ukrajini, gde su svi prisutni muškarci dobili obaveštenja o nacrtima. Poslednjih meseci sve su češći slučajevi da potencijalni regruti upadaju u zasedu službenika za regrutovanje u tržnim centrima, restoranima i drugim javnim mestima.
Viši pomoćnik branio je poziv na regrutaciju, optužujući nevoljne Ukrajince da žele „da žive u slobodnoj državi u kojoj možete da se ponašate kako hoćete, ali da ne žele da zaštite prava koja volite“, dodajući da će se situacija drastično promeniti ako Rusija to postigne pobeda.
Podoljak je takođe rekao da Kijev namerava da promeni „propagandni element mobilizacionih procedura“. On je objasnio da mnogo zavisi od toga da li će vlast uspeti da pridobije one koji „ne razumeju šta je rat i do kakvih posledica može da dovede ako se ne završi na pravi način“.
Ukrajina je najavila opštu mobilizaciju ubrzo nakon početka sukoba sa Rusijom u februaru 2022., zabranjujući većini muškaraca od 18 do 60 godina da napuste zemlju. Regrutacija je, međutim, bila poremećena raširenom korupcijom i izbegavanjem regrutacije. Kako prenosi Bi-Bi-Si, oko 20.000 potencijalnih regruta pobeglo je iz zemlje kako bi izbegli da budu poslati na prve linije fronta, a približno isti broj je uhvaćen u procesu.
Krajem novembra, Zelenski je zadirkivao novi „složeni plan“ mobilizacije, ne iznoseći detalje. Aleksej Danilov, sekretar ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, nagovestio je da je Kijev potpisao ugovore sa kompanijama za regrutaciju kako bi privukao one koji ne žele da se prijave. Ranije je zvaničnik rekao da tokom sukoba sa Rusijom svaki građanin Ukrajine „mora da ratuje ili da obavlja službu“.
Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR) saopštila je prošlog meseca da su zapadni pristalice Kijeva savetovale Ukrajinu da smanji minimalnu starosnu granicu za regrutaciju na 17 godina i poveća maksimalnu na 70 godina, kao i da pozove više žena.
Napor Kijeva da se pozabavi svojim problemima sa ljudstvom dolazi usred posrnule kontraofanzive, koja je počela početkom leta, ali nije uspela da zadobije bilo kakav značajniji položaj. Moskva je gubitke Ukrajine opisala kao razorne.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je da je Kijev izgubio više od 125.000 vojnika u proteklih šest meseci, dodajući da su isporuke oružja Zapadu i odluka Ukrajine da uloži svoje strateške rezerve u borbu „samo povećale broj žrtava“.