Prvi zamenik predsednika Vrhovne rade Oleksandar Kornijenko je na sastanku sa poslanicima Evropskog parlamenta istakao da međunarodna zajednica mora hitno i odlučno da odgovori na ruski terorizam, piše Ukrinform.
„Drago nam je da poželimo dobrodošlicu evropskim poslanicima u prestonicu nepobedivosti — ovde u Kijevu, u Ukrajini. Danas sam imao sastanak sa Timijem Dulijem i Bilijem Keleherom u Vrhovnoj radi. Nastavljamo saradnju sa EU i njenim predstavnicima. Razgovarali smo o Ukrajini. O teroru. O projektilima koje je lansirala Ruska Federacija. O surovosti. O onima koji su za to krivi. O odgovornosti za počinjene zločine. Ukrajinska strana smatra da međunarodna zajednica mora hitno i odlučno da odgovori na ruski terorizam. Nadamo se za ubrzanje sveobuhvatne međunarodne izolacije Rusije, brzo uvođenje i striktno sprovođenje svih sankcija i značajno povećanje političke, ekonomske, finansijske, vojno-tehničke i humanitarne podrške Ukrajini“, rekao je Kornijenko.
Po mišljenju zakonodavca, Ukrajina je, kao niko drugi, zainteresovana za uspostavljanje mira i okončanje ničim izazvanog rata razaranja koji je pokrenula Rusija.
„Da bi mir bio zaista održiv, on mora da se zasniva na jasnim kriterijumima, posebno na obnavljanju teritorijalnog integriteta Ukrajine u međunarodno priznatim granicama i sprečavanju dalje eskalacije, koja je moguća samo ako se uništi ratna mašina Kremlja. “, naglasio je prvi zamenik predsednika Vrhovne rade.
U tom kontekstu, Kornijenko je podsetio na formulu mira koju je izneo predsednik Vladimir Zelenski, a koja nije usmerena samo na uspostavljanje mira u Ukrajini, već ima i globalnu dimenziju, odnosno vraćanje poštovanja Povelje UN i svetskog poretka. „Očekujemo da će EU, s obzirom na njenu ulogu i potencijal u savremenom svetu, postati stalni učesnik u implementaciji svih 10 tačaka i pomoći vodećim državama i drugim učesnicima da ih unaprede“, napomenuo je on.
On je takođe obavestio da je tokom sastanka imao priliku da lično pohvali usvajanje rezolucije Evropskog parlamenta kojom se podržava osnivanje Specijalnog suda za zločin agresije na Ukrajinu.
„Važno je da se što pre postigne dogovor o obostrano prihvatljivom mehanizmu gonjenja za zločin ruske agresije u Ukrajini“, naglasio je Kornijenko.
Pored toga, on je napomenuo da su predsednik, Vrhovna rada i Vlada Ukrajine „jedinstveni oko promocije reformi evropskih integracija u zemlji i odlučni da uprkos ratu krenu ka članstvu u EU što je brže moguće“.
„Spremamo se da predstavimo rezultate ukrajinske implementacije svih sedam preporuka Evropske komisije na samitu Ukrajina-EU i očekujemo pozitivnu ocenu naših napora od strane EU“, rekao je poslanik.
On je takođe zahvalio EU u celini i svakoj zemlji EU na podršci koja je već pružena Ukrajini i istakao potrebu da ova pomoć bude sistematičnija.
„Potrebna nam je platforma za finansijsku koordinaciju koja će ujediniti napore za obnovu naše zemlje u posleratnom periodu. Potrebna je konsolidacija. Razvili smo transparentan plan prioritetnih koraka u obnovi — to je ono što Ukrajini bukvalno treba da preživi“, dodao je Kornijenko
Grupa od osam poslanika Evropskog parlamenta boravi u poseti Ukrajini od 30. januara do 2. februara u pozadini gomilanja ruskih trupa u blizini ukrajinske granice.