Poljska traži da se preispita zabrana uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine

Poljska traži da se preispita zabrana uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine

Odluku o zabrani uvoza robe poreklom iz Ukrajine ili uvoza iz Ukrajine u Poljsku donela je Varšava bez konsultacija sa poslovnom zajednicom, što utiče ne samo na ukrajinska već i poljska preduzeća, izjavila je Poljsko-ukrajinska privredna komora (PUCC) u Varšavi, koja je napomenula da je „šokirana” sadržajem naredbe ministra za razvoj i tehnologiju Poljske u ovom slučaju, prenosi Ukrinform.

„Apelujemo na vladu da proveri odluku i pokrene hitne konsultacije sa poslovnom zajednicom i javnošću. Samo kroz dijalog možemo da razvijemo uravnoteženija rešenja, uzimajući u obzir interese poljskih poljoprivrednika i dramatičnu situaciju u Ukrajini“, kaže Komora. navodi se u saopštenju.

Kako se navodi, Poljsko-ukrajinska privredna komora je zatražila od svojih članova da iznesu svoja mišljenja, na osnovu kojih će zaključci i preporuke biti predstavljeni ministru.

„Uvođenju zabrane uvoza nisu prethodile konsultacije, a utiče i na poljske preduzetnike koji uvoze proizvode koji se potom izvoze na druga tržišta“, naglasio je Jacek Piechota, predsednik PUCC-a i bivši ministar privrede Poljske.

Kao primer je naveo med uvezen iz Ukrajine, koji je jedan od proizvoda navedenih u rezoluciji. Napominje se da je uvoz meda iz Ukrajine u EU 2020. godine iznosio 54.800 tona, a 2021. godine 53.800 tona, dok je tokom rata ova cifra naglo opala i iznosila je 43.900 tona. Od 1. aprila 2023. godine iznosio je 10.500 tona, što je za 2.800 tona manje nego prethodne godine.

„Ključna u ovom kontekstu je činjenica da nije zabranjen uvoz meda iz Rusije“, naglašava Komora u svom saopštenju.

Kao što je navedeno, tokom vikenda se jedan poljski trgovac suočio sa posledicama ovih pravila. Njegovi kontejneri sa medom, koji su se uputili ka luci Gdanjsk, a zatim ka Sjedinjenim Državama, blokirani su na poljsko-ukrajinskoj granici. Još jedan primer nejasne odluke je uvrštavanje ukrajinskog vina, čije učešće na poljskom tržištu ostaje zanemarljivo, na listu zabranjenih proizvoda. Osim toga, Veće napominje da je u periodu od januara do maja 2022. godine vrednost uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Rusije u Poljsku iznosila 178 miliona evra, što je za 48 odsto više nego godinu dana ranije.

Poljski preduzetnici izražavaju zabrinutost i zbog zabrane uvoza soje iz Ukrajine, s obzirom na značajan nedostatak ove sirovine na poljskom tržištu, koji je do sada nadoknađen uvozom iz Ukrajine i daljom preradom na poljskom tržištu. Procenjuje se da je obim potrebe za uvozom oko 500.000 tona. Nedostatak pristupa ovoj sirovini za mnoge fabrike za proizvodnju stočne hrane i proizvoda od soje značiće prekid proizvodnog ciklusa. Ističe se da jednostrane akcije u trgovini zemlje članice EU treba da naiđu na odgovor Evropske komisije.

„Problemi koji su se ranije previđali danas znače nesrazmerna rešenja. Pozivamo vladu da održi suštinske konsultacije. Kao logističko čvorište za Ukrajinu, Poljska je postala njen najveći prozor u svet nakon blokade crnomorskih luka. To znači potrebu da se optimizuju mere carinske, veterinarske i fitosanitarne kontrole i utvrde solidarni uslovi trgovine, umesto da se istovremeno uvode zabrane ukrajinske robe koja se može uvoziti iz Rusije“, rekao je Darijuš Šimčiha, potpredsednik PUCC-a.

Kako je prenela agencija, 15. aprila stupila je na snagu naredba ministra za razvoj i tehnologiju Poljske o zabrani uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine. Dokument uvodi zabranu do 30. juna na uvoz širokog spektra ukrajinskih proizvoda, uključujući žitarice, voće, povrće, meso, šećer, med, vino itd.

Evropska komisija smatra neprihvatljivim jednostrane trgovinske odluke Poljske i drugih suseda Ukrajine kojima je zabranjen uvoz i tranzit ukrajinskog žita i drugih poljoprivrednih proizvoda.

Delegacije ukrajinske i poljske vlade već drugi dan zaredom vode razgovore u Varšavi o pronalaženju izlaza iz ove krize.