Poljska, Mađarska i Slovačka nastavljaju sa sopstvenim zabranama žitarica iz Ukrajine

Poljska, Mađarska i Slovačka nastavljaju sa sopstvenim zabranama žitarica iz Ukrajine

Poljska, Slovačka i Mađarska će uvesti sopstvena ograničenja na uvoz ukrajinskog žita, saopštile su vlade u petak, nakon što je Evropska komisija odlučila da ne produži zabranu koja utiče na pet ukrajinskih suseda EU, piše Rojters.

Ograničenja koja je Evropska unija uvela u maju omogućila su Poljskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Slovačkoj da zabrane domaću prodaju ukrajinske pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta, dok su dozvolili tranzit takvog tereta za izvoz na druga mesta.

„Produžićemo ovu zabranu uprkos njihovom neslaganju, uprkos neslaganju Evropske komisije“, rekao je poljski premijer Mateuš Moravjecki na mitingu u gradu Elk na severoistoku zemlje. „Učinićemo to jer je to u interesu poljskog farmera.

Poljski ministar razvoja Valdemar Buda rekao je u objavi na platformi društvenih medija Ks, ranije poznatoj kao Tviter, da je potpisao poljsku uredbu o zabrani, koja će važiti na neodređeno vreme od ponoći.

Mađarska je uvela nacionalnu zabranu uvoza 24 ukrajinska poljoprivredna proizvoda, uključujući žitarice, povrće, nekoliko proizvoda od mesa i med, navodi se u vladinoj uredbi objavljenoj u petak.

Slovački ministar poljoprivrede sledio je primer i najavio sopstvenu zabranu žitarica. Sve tri zabrane odnose se samo na domaći uvoz i ne utiču na tranzit ka daljem tržištu.

Komesar EU za trgovinu Valdis Dombrovskis rekao je u petak da bi zemlje trebalo da se uzdrže od jednostranih mera protiv uvoza ukrajinskog žita. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da će odgovoriti na „civilizovan način“ ako članice EU prekrše pravila.

EU je stvorila alternativne kopnene puteve, takozvane staze solidarnosti, koje bi Ukrajina koristila za izvoz svojih žitarica i uljarica nakon što je Rusija, koja je izvršila invaziju 2022. godine, u julu povukla iz sporazuma o crnomorskom žitu uz posredovanje UN-a koji je omogućio siguran prolaz za teretni brodovi.

Evropska komisija je saopštila da će postojeće mere isteći kao što je prvobitno planirano u petak nakon što je Ukrajina pristala da uvede bilo kakve zakonske mere (uključujući, na primer, sistem izvoznih dozvola) u roku od 30 dana kako bi se izbeglo povećanje broja žitarica.

„Zaključilo je da su zahvaljujući radu Koordinacione platforme i privremenim merama uvedenim 2. maja 2023. nestala tržišna distorzija u 5 država članica koje se graniče sa Ukrajinom“, navodi se u saopštenju Evropske komisije.

EU je rekla da će se uzdržati od nametanja bilo kakvih ograničenja sve dok efikasne mere Ukrajine budu na snazi i u potpunosti funkcionišu.

Poljoprivrednici u pet susjednih zemalja Ukrajine više puta su se žalili na prezasićenost proizvodima koja pogađa njihove domaće cijene i gura ih ka bankrotu.

Zemlje, osim Bugarske, insistirale su na produženju zabrane koja je istekla 15. septembra.

Poljska, Mađarska, Slovačka i Rumunija ranije su rekle da bi mogle jednostrano da produže ograničenja, dok je Bugarska u četvrtak glasala za ukidanje ivičnjaka. Rumunija vidi da preko 60% alternativnih tokova prolazi kroz njenu teritoriju uglavnom preko delte reke Dunav, a njeni poljoprivrednici zapretili su štrajkom ako se zabrana ne produži.

Tokom prošle godine, Ukrajina je zahvaljujući sporazumu kretala 60% svog izvoza kroz trake solidarnosti i 40% preko Crnog mora.

U avgustu je oko 4 miliona tona ukrajinskih žitarica prošlo kroz staze solidarnosti, od čega je blizu 2,7 miliona tona kroz Dunav. Komisija želi da dodatno poveća izvoz kroz Rumuniju, ali su plan zakomplikovali napadi ruskih dronova na ukrajinsku žitnu infrastrukturu duž Dunava i blizu rumunske granice.