Poljska kritikuje američke republikance zbog odlaganja pomoći Ukrajini

Poljska kritikuje američke republikance zbog odlaganja pomoći Ukrajini

Poljski premijer Donald Tusk kritikovao je američke republikance jer su senatori pokušali da blokiraju novi paket pomoći Ukrajini i Izraelu vredan 95 milijardi dolara, pozivajući se čak i na sećanje na bivšeg predsednika Ronalda Regana.

Govoreći nakon što je masovni zakon o pomoći privremeno zadržan u Senatu ranije ove nedelje, Tusk se oglasio na društvenim mrežama kako bi razbio republikance, podsećajući da su bivši predsednici stranke podržali stranu vojnu pomoć američkim saveznicima.

„Dragi republikanski senatori Amerike. Ronald Regan, koji je pomogao milionima nas da povratimo svoju slobodu i nezavisnost, mora da se danas okreće u grobu. Sram te bilo”, napisao je Tusk na Ks (bivši Tviter).

Iako je paket pomoći na kraju prikupio glasove potrebne da se prođe kroz gornji dom bez rizika od filibustera, zakon se i dalje suočava sa potencijalno dugim pregovorima oko njegovih amandmana.

U sadašnjem obliku, račun uključuje 60 milijardi dolara za Ukrajinu, 14 milijardi dolara za finansiranje rata Izraela sa Hamasom u Gazi i skoro 5 milijardi dolara za pomoć u „odvraćanju“ Kine u Indo-Pacifiku. Ranija verzija je uključivala više od 20 milijardi dolara finansiranja za pomoć u obezbeđivanju južne granice nacije – odredba na kojoj su republikanci ranije insistirali, ali su je nedavno odustali nakon meseci zastoja pregovora.

Zahvaljujući tom ćorsokaku, Vašington je u velikoj meri zaustavio sve transfere oružja Kijevu poslednjih nedelja, nakon više od 100 milijardi dolara prethodne vojne, finansijske i humanitarne pomoći koju je odobrila Bela kuća. Predsednik Džo Bajden osudio je republikance zbog odlaganja, tvrdeći da je stranka previše dužna njegovom prethodniku iz republikanske stranke Donaldu Trampu, koji je u više navrata izrazio podršku jačoj zaštiti granica.

Poljska je bila među najglasnijim zagovornicima Ukrajine tokom sukoba sa Rusijom, odobravajući sopstvene isporuke oružja, dok je pozivala druge zapadne saveznike da obezbede napredno oružje, uključujući borbene avione. Tusk – koji je nedavno ponovo zauzeo mesto premijera nakon što je tu ulogu obavljao između 2007. i 2014. – obećao je da će pojačati pritisak na partnere Varšave da pojačaju pomoć, rekavši „Zahtevaćemo potpunu mobilizaciju Zapada da pomogne Ukrajini“.