Političari i ličnosti koji već u ovoj fazi poriču mogućnost učešća vojnika Bundesvera u obezbeđivanju poštovanja primirja u Ukrajini, deluju pogrešno i nemaju pravo da zahtevaju mirovne pregovore bez preciziranja kako će se taj mir obezbediti, izjavio je za ukrajinske medije poslanik Bundestaga iz Hrišćansko-demokratske unije, član parlamentarnog odbora za spoljne poslove i Pododbora za razoružanje, kontrolu naoružanja i neširenja Roderih Kizeveter.
„Oni koji već isključuju buduće učešće vojnika Bundesvera u očuvanju mira ponašaju se nemarno i ne mogu ozbiljno da pozivaju na mirovne pregovore, a da ne kažu kako će se taj mir obezbediti“, rekao je političar.
Prema njegovim rečima, svako ko nastavi da poziva na hitan prekid vatre ili mirovne pregovore treba istovremeno da bude iskren o tome kako će se taj prekid vatre postići. Kako god izgledao posleratni poredak, već je jasno da su Evropi potrebne decenije bezbednosti protiv Rusije, a liniju prekida vatre moraju obezbediti moćne trupe.
„Mirovne snage će biti efikasne i realne, s obzirom na naše ograničene materijalne i ljudske resurse u Evropi, kada se mirovne snage integrišu u evropsku i transatlantsku bezbednosnu arhitekturu, a time i NATO, jer će tada nuklearni zaštitni kišobran pokrivati i Ukrajinu“, rekao je. Oficir Bundesvera veruje.
Prema njegovom mišljenju, trebalo bi da bude jasno da će Rusija, sve dok ima jaču poziciju, nasilno testirati svaki prekid vatre. Zato je toliko nerealno da će prekid vatre ili pregovori, zamrzavanje ili druga pseudorešenja dovesti do održivog i pravednog mira. Ono što je realnije jeste da će to dovesti do širenja rata i potčinjavanja Ukrajine sve dok ona ne bude u poziciji snage.
Poslanik smatra da vojno i diplomatski ima smisla i da je održivo rešenje jasno podržati plan pobede ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, kao što su to učinile baltičke države i Skandinavija. Ovo je jedini politički koncept koji može dovesti do održivog i pravednog mira.
Stoga je, po njegovom mišljenju, najbrži i najefikasniji način za postizanje mira da se značajno proširi vojna podrška Ukrajini kako bi ona „dobila na zamahu snage“, a u slučaju prekida vatre – koji još nije predviđen – brzo prihvatiti Ukrajina u NATO kako bi mere odvraćanja i koncept integrisanog odvraćanja i odbrane mogli biti povezani sa prisustvom budućih mirovnih snaga.
Ukrajina, naglasio je Kizeveter, ne može da pristane na nesprovodivi prekid vatre. Stoga bi političari u zemlji poput Nemačke, koji već odbijaju da sprovode i garantuju prekid vatre, trebalo da prestanu da guraju Ukrajinu ka Minsku-3 ili jednostranim pregovorima.
Odgovarajući na opasku da, prema anketi, većina Nemaca ne pozdravlja ideju učešća Nemačke u mirovnoj misiji, Kizeveter je rekao da „ne bi bazirao politički stav na anketama“.
„Stanovništvo očekuje jasnu poziciju i orijentaciju i sigurno će biti spremno za učešće Nemačke u novoj bezbednosnoj arhitekturi u Evropi kako bi se obezbedio mir. Za to su potrebni političari koji pokazuju volju, jasan stav o miru, a ne oni koji se oslanjaju na izazivanje straha i na poseban nemački način“, rekao je konzervativni političar.
Po sopstvenom priznanju, veoma je zabrinut zbog „posebnog nemačkog pristupa Moskvi“.
Kizeveter je uveren da sa vojnog i diplomatskog stanovišta trenutno ne postoje uslovi za prekid vatre. On smatra da je prekid vatre u doglednoj budućnosti veoma nerealan, jer Ukrajina nije u jakoj poziciji i Rusija nije zainteresovana za pregovore. Ako bi Ukrajina bila pritisnuta na prekid vatre u koordinaciji sa Moskvom, to bi bilo veoma štetno za Ukrajinu, bilo bi ravno tome da Rusija iskoristi vreme da se oporavi i izgradi sopstvene resurse za ponovni napad, rekao je poslanik najveće opozicije. stranka u nemačkom parlamentu.
„Prekid vatre koji će dovesti do pravednog i održivog mira zaista je moguć samo kada je Ukrajina u poziciji snage i kada su troškovi za Rusiju nastavka rata znatno veći. To se sada ne vidi”, rekao je bivši oficir.
Kako je saopšteno, nemački kancelar Olaf Šolc je više puta rekao da nije pravo vreme da se razgovara o mogućem formatu mirovne misije, jer se prvo mora dogovoriti prekid vatre. Protivnici stranke CDU kritikuju Šolca zbog njegove neodlučnosti i želje da održi kontakt sa ruskim liderom Putinom.