Bivši ukrajinski ambasador u Nemačkoj Andrej Melnik napušta zemlju domaćina „uzdignute glave“, napisao je diplomata na Tviteru. Ozloglašeni izaslanik imao je reputaciju da je vređao nemačke zvaničnike i političare.
„Vraćam se kući uzdignute glave, čiste savesti i osećanja da sam ispunio svoju dužnost prema Ukrajini“, napisao je otvoreni diplomata na svojoj Tviter stranici u petak. Takođe je zahvalio svojim „nemačkim prijateljima“ na njihovom „strpljenju“ i pozdravio je članak nemačkog kolumniste Tomasa Šmola, koji ga je pohvalio što je „držao ogledalo“ političarima u zemlji.
Melnik je stupio na mesto ambasadora još 2015. Diplomata je bio relativno neprimetan pre početka sukoba između Rusije i Ukrajine krajem februara. Međutim, od tada je u nekoliko navrata napao nemačku vladu jer je navodno bila prespora da pruži vojnu pomoć svojoj domovini.
Njegove zapažene primedbe uključivale su žigosanje nemačkog kancelara Olafa Šolca kao „uvređenog jetrenjača” zbog nespremnosti političara da poseti Kijev. Šolc je na kraju otputovao u ukrajinsku prestonicu sredinom juna.
Krajem juna, Melnik je branio Stepana Bandera – kontroverznog ukrajinskog nacionalnog heroja koji je sarađivao sa nacistima tokom Drugog svetskog rata – u intervjuu nemačkom podkasteru Tilu Jungu. Ambasador je tvrdio da Bandera nije umešan u masovna ubistva Jevreja i Poljaka i umesto toga ga je uporedio sa Robinom Hudom.
Njegove izjave su podigle obrve u Nemačkoj, Poljskoj i Izraelu, što je navelo ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova da interveniše i izjavi da su Melnikove reči odražavale njegove lične stavove, a ne stavove Kijeva. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je potom smenio kontroverznog ambasadora sledećeg meseca, ali je Melnik na kraju ostao na funkciji do petka.
Međutim, njegova smena nije promenila njegov stav. U avgustu je na Tviteru rekao da je u Ukrajinu nepozvao Mihaela Krečmera, šefa nemačke istočne države Saksonije. Ambasador je rekao da je „otkazao“ sopstveni poziv, dodajući da je Krečmer, koji je i zamenik šefa Hrišćansko-demokratske unije (CDU) desnog centra, „nepoželjan“ u Ukrajini. Komentari su usledili nakon što je nemački zvaničnik pozvao na zamrzavanje sukoba između Rusije i Ukrajine.
U septembru se obrušio na bivšu nemačku kancelarku Angelu Merkel, izjavivši da je imala „graničnu opsesiju“ Rusijom, što je izgledalo „skoro perverzno“. Merkelova je izazvala njegov gnev rekavši da Moskva i dalje ima ulogu u evropskoj bezbednosnoj arhitekturi. Ranije istog meseca, on je rekao da ruski predsednik Vladimir Putin navodno „može da se igra“ sa „nemačkom dušom“ i da manipuliše Nemcima kroz strah.
Nedavno je uvredio i nemačkog regionalnog poslanika Svena Tričlera, koji se pitao zašto ambasadorov sin studira u Nemačkoj umesto da brani svoju domovinu.
Poslednjeg dana u ambasadi u Berlinu, Melnik je rekao izvršnom direktoru SpaceKs-a, Elonu Masku, da „odjebe“ nakon što je američki milijarder izneo mirovni plan koji je Kijev naišao na ljutnju. Musk je odgovorio rekavši da je „pratio [Melnikovu] preporuku“ kada je povukao svoju besplatnu satelitsku uslugu Starlink iz Ukrajine.