Optužbe lete nakon što su zarobljenici ubijeni u zatvoru

Optužbe lete nakon što su zarobljenici ubijeni u zatvoru

ODESA – Činilo se da je na desetine ukrajinskih ratnih zarobljenika ubijeno kada je zgrada zatvora uništena u raketnom napadu ili eksploziji, a Moskva i Kijev su se u petak optuživali za odgovornost, prenosi Rojters.

Smrt, od kojih su neke potvrdili novinari Rojtersa u zatvoru u kojem su muškarci bili zatvoreni, zasjenila je napore koje podržava UN da se ponovo pokrene isporuka žitarica iz Ukrajine i ublaži nadolazeća globalna kriza gladi.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da je 40 zatvorenika ubijeno, a 75 ranjeno u napadu u četvrtak na zatvor, u gradu Olenivka, na liniji fronta, u delu provincije Donjeck koji drže separatisti.

Portparol separatista naveo je broj poginulih na 53 i optužio Kijev da je gađao zatvor raketama HIMARS američke proizvodnje.

Ukrajinske oružane snage su negirale odgovornost, rekavši da je ruska artiljerija gađala zatvor kako bi sakrila maltretiranje onih koji su tamo zatvoreni. Ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba rekao je da je Rusija počinila ratni zločin i pozvao na međunarodnu osudu.

Televizija Rojters prikazala je ostatke pećinske spaljene zgrade ispunjene metalnim krevetima, na nekima su ležala ugljenisana tela, dok su druga tela bila poređana na vojnim nosilima ili na zemlji ispred.

Fragmenti granata bili su položeni na plavoj metalnoj klupi. Nije bilo moguće odmah otkriti bilo kakve identifikacione oznake i nije bilo jasno gde su fragmenti prikupljeni.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su u zatvoru smešteni ukrajinski ratni zarobljenici i da je ranjeno i osam zatvorskih radnika. Lider separatista koji podržava Rusija Denis Pušilin je rekao da među 193 pritvorenika nema stranaca.

Ukrajina je optužila Rusiju za zverstva i brutalnost nad civilima od njene invazije 24. februara i rekla da je identifikovala više od 10.000 mogućih ratnih zločina. Rusija negira da je ciljala civile.

Ukrajinska domaća bezbednosna agencija SBU saopštila je da je presrela telefonske pozive separatista koje podržava Rusija, koji su ukazivali na to da su ruske trupe izazvale eksploziju u zatvoru. Ukrajinska vojna obaveštajna služba saopštila je da je došlo do eksplozije u novoj zgradi namenjenoj za smeštaj zatvorenika iz opkoljene čeličane Azovstal u Mariupolju.

Rečeno je da su zgradu digli u vazduh plaćenici ruske privatne vojne kompanije Vagner Group i da nije koordinisano sa ruskim Ministarstvom odbrane.

Stotine civila i teško ranjenih ukrajinskih vojnika bili su opkoljeni i zarobljeni nedeljama u čeličani Azovstal pre nego što su položili oružje.

SBU je saopštila da se na video snimku na internetu vidi da su prozori u nekim sobama preživeli netaknuti, što sugeriše da je došlo do eksplozije iznutra, a ne da je granatirala spolja.

Portparol separatista koje podržava Moskva rekao je novinarima da je Ukrajina napala zatvor nakon što su zarobljenici počeli da govore o zločinima koje je počinila ukrajinska vojska.

„Političko rukovodstvo Ukrajine odlučilo je da upotrebi višecevne raketne sisteme američkog proizvođača HIMARS da izvrši udar ovde kako bi prikrilo zločine o kojima su ukrajinski zarobljenici počeli da govore“, rekao je portparol Eduard Basturin.

Rojters nije mogao odmah da proveri različite verzije događaja. Ukrajinska javna novinska mreža Suspilne citirala je portparola MKCK-a u Ukrajini koji je rekao da je agencija zatražila hitan pristup.

Vest o smrtnim slučajevima u zatvoru stigla je pošto je ministar za infrastrukturu Oleksandr Kubrakov rekao da je Ukrajina spremna da ponovo pokrene isporuke žitarica iz svojih južnih luka.

Globalnu prehrambenu krizu komplikuju sankcije SAD, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov američkom državnom sekretaru Antoniju u telefonskom razgovoru.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova koje je pročitalo poziv takođe je citiralo da je Lavrov rekao Blinkenu da će Rusija postići sve ciljeve svoje „specijalne vojne operacije“ i da će isporuke zapadnog oružja Ukrajini samo odložiti sukob i umnožiti žrtve.

Rusija i Ukrajina dogovorile su se prošle nedelje da deblokiraju izvoz žitarica iz crnomorskih luka, koje su od invazije ugrožene ruskim napadima.

Dogovor je bio prvi diplomatski prodor u sukobu, ali žestoke borbe ga čine izuzetno rizičnim.

Kubrakov je rekao novinarima u južnoj luci Odesa da je zemlja spremna da isporučuje žito iz dve luke u skladu sa sporazumom uz posredovanje UN, ali da nisu određeni datumi.

On je rekao da se nada da bi prvi brodovi mogli da napuste luku pre kraja nedelje, dok je Bridžit Brink, američka ambasadorka u Ukrajini, rekla da se nada da će kasnije u petak biti postignut sporazum o otvaranju puta za prvu isporuku.

Dok je blokada žitarica u Ukrajini, jednom od najvećih svetskih izvoznika, doprinela globalnom rastu cena hrane, nestašica ruskog prirodnog gasa je podigla cene energenata u Evropi i izazvala strah od nestašice tokom zime.

Moskva, koja kaže da se njena specijalna operacija sprovodi u samoodbrani, krivi zapadne sankcije za slabe isporuke gasa. Ukrajina i njeni saveznici kažu da je ruski napad bio potpuno ničim izazvan i optužili su Moskvu za energetsku ucenu.

U obavještajnim podacima iz Britanije navodi se da je Rusija naredila plaćenicima da drže dijelove linije fronta u Ukrajini – što je znak da joj nedostaje borbene pješadije dok Kijev pojačava kontraofanzivu na jugu.

Veće oslanjanje na borce iz grupe Vagner za obavljanje dužnosti na frontu, a ne na njihov uobičajeni rad u specijalnim operacijama, bio bi još jedan znak da je ruska vojska pod stresom.

„Ovo je značajna promena u odnosu na prethodno zapošljavanje grupe od 2015. godine, kada je obično obavljala misije različite od otvorenih, velikih redovnih ruskih vojnih aktivnosti“, saopštilo je ministarstvo.

Vagner i Kremlj nisu bili dostupni za komentar.