Oko 3,8 miliona Ukrajinaca dobilo pristup privremenoj zaštiti u EU krajem 2022

Oko 3,8 miliona Ukrajinaca dobilo pristup privremenoj zaštiti u EU krajem 2022

Pošto je Rusija započela punu invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Evropska unija je odmah reagovala aktiviranjem, po prvi put, Direktive o privremenoj zaštiti za ukrajinske izbeglice koje beže od rata. U decembru 2022. godine u EU je bilo 3,8 miliona korisnika privremene zaštite, objavila je Evropska parlamentarna istraživačka služba (EPRS), piše Ukrinform.

„Agresorski rat Rusije protiv Ukrajine, pokrenut u februaru 2022, primorao je više od osam miliona ljudi da napusti Ukrajinu. EU je odmah reagovala tako što je po prvi put aktivirala Direktivu o privremenoj zaštiti kojom se osobama koje beže od rata dodeljuje status trenutne privremene zaštite u EU i usaglašen set prava koja se odnose na smeštaj, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i pristup poslu. Prema podacima Evrostata, u decembru 2022. godine u EU je bilo 3,8 miliona korisnika privremene zaštite“, navodi se u izveštaju.

U međuvremenu, pristup privremenoj zaštiti ne sprečava ljude da podnesu zahtev za međunarodnu zaštitu u EU, iako se u određenim slučajevima ta dva pravna statusa ne mogu kombinovati. U 2022. godini, 28 000 Ukrajinaca podnelo je zahteve za azil u zoni EU+, odnosno 27 država članica EU, i Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj i Švajcarskoj.

U 2022. godini, oko 13 miliona ukrajinskih izbeglica se računalo na ulasku na spoljne kopnene granice EU, a oko 10 miliona je prijavljeno na izlasku na istim graničnim delovima. Evropska komisija je razvila operativne smernice za upravljanje spoljnim granicama, savetujući države članice da uspostave privremene granične prelaze i da olabave granične provere kao rezultat izuzetnih i nepredviđenih okolnosti. Frontek je pojačao svoju operativnu podršku državama članicama i partnerskim zemljama kao što je Moldavija. Rasporedila je više od 500 stalnih oficira duž istočne granice, uključujući oko 350 oficira koji rade na granicama EU i Ukrajine.

EU i njene države članice takođe su preduzele korake da ograniče ulazak ruskih državljana u EU. U okviru nekoliko sveobuhvatnih paketa sankcija Rusiji, EU je uvela ograničenja putovanja i zamrzavanje imovine za 1.412 osoba (od 8. februara 2023.), čiji postupci podrivaju ili ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine.