Svi Ukrajinci će morati da se naviknu na uštedu električne energije zbog dugotrajne štete koju su elektranama naneli ruski vazdušni udari, rekao je premijer Denis Šmigal.
Moskva je nastavila bombaške i raketne napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu poslednjih meseci, a rusko Ministarstvo odbrane je to nazvalo odgovorom na pokušaje Kijeva da gađa ruska naftna skladišta i rafinerije.
„Naš cilj je da štedimo na svim nivoima: od velikih preduzeća do pojedinačnih kuća i stanova“, rekao je Šmigal na sednici vlade u utorak. „Štednja će biti deo našeg svakodnevnog života u narednim godinama.
Prema Šmigalu, Ukrajina je do sada izgubila oko 9,2 gigavata proizvodnog kapaciteta, a za popravku štete će u najboljem slučaju biti potrebne godine.
Ukrajina se nada da će rešiti problem uvozom više struje iz EU, izgradnjom vazdušne odbrane kako bi zaštitila preostale objekte i decentralizacijom proizvodnje električne energije, rekao je on.
Vlada u Kijevu razmatra ukidanje carinskih i birokratskih barijera za uvoz generatora, solarnih panela, kondenzatora i pretvarača, rekao je Šmigal. U planu je i pozajmljivanje građana koji postavljaju sopstvene agregate.
Svaki region Ukrajine treba da bude u stanju da napaja kritičnu infrastrukturu, primetio je premijer, predlažući „desetine mini termoelektrana” kao moguće rešenje za ovo. Estonija namerava da pošalje Ukrajini TE od 200 megavata, takođe je otkrio.
Na kraju, ali ne i najmanje važno, Kijev namerava da poveća uvoz električne energije iz EU, sa sadašnjih 1,7 gigavat-časova (GVh) na 2,2 GVh.
Rusija je prvi put ciljala na ukrajinske kapacitete za proizvodnju električne energije u oktobru 2022. godine, nakon samoubilačkog bombaškog napada na Kerčki most na Krimu za koji su ukrajinske obaveštajne službe kasnije preuzele zasluge. Vazdušni i dronovi napadi su nastavljeni u martu ove godine, pogodivši proizvodne i distributivne objekte širom zemlje i ostavivši čitave regione bez struje.
Procene štete su različite. Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba rekao je prošlog meseca da su ruski udari oštetili polovinu električne mreže. U međuvremenu, bivši ministar za infrastrukturu Aleksej Kučerenko rekao je da je oko 90% kapaciteta za proizvodnju električne energije izvučeno. Samo nuklearne elektrane na teritoriji koju kontroliše Kijev ostale su neoštećene.