Ukrajina je optužena za raketni napad na dečiju bolnicu Okmatdit u Kijevu, ali prema proceni Asošiejted presa, ova tvrdnja nije tačna. Nakon napada ruskih raketa na nekoliko ukrajinskih gradova, društvene mreže su obilovale lažnim tvrdnjama o odgovornosti Ukrajine za incident.
Postovi na društvenim platformama su širili dezinformacije tvrdeći da je Ukrajina namerno napala sopstvenu bolnicu koristeći američke protivvazdušne rakete. Međutim, ukrajinska služba bezbednosti je našla delove ruske rakete Kh-101 u bolnici, što je pokrenulo istragu o ratnim zločinima.
Kh-101 je raketa koja se obara iz vazduha, a Ukrajina tvrdi da je uspela da obori većinu raketa ovog tipa lansiranih tokom napada. Međunarodni krivični sud smatra napade na bolnice i civilne objekte kao ratne zločine.
Rusko Ministarstvo odbrane tvrdi da su njihovi napadi bili usmereni isključivo na vojne ciljeve i odbrambene postrojenja, negirajući bilo kakvu štetu nanesenu civilnim objektima. Ovo je deo dugog sukoba između Rusije i Ukrajine, u kojem su ruski zvaničnici kontinuirano poricali napade na civilnu infrastrukturu, uprkos brojnim izveštajima koji to opovrgavaju.
Na društvenim mrežama su se pojavile fotografije navodnih delova ukrajinskih raketa protivvazdušne odbrane pronađenih u bolnici kao dokaz ukrajinske krivice, ali njihova autentičnost nije potvrđena. Napad na bolnicu rezultirao je smrću i ranjavanjem velikog broja ljudi, uključujući i dece.
Ovaj incident se desio neposredno pre početka samita NATO-a u Vašingtonu, gde su lideri zapadnih zemalja trebali da razmotre podršku Ukrajini u svetlu eskalacije sukoba sa Rusijom. Ovo je deo šireg napora Asošiejted presa da se suoči sa dezinformacijama koje se šire online.