VAŠINGTON – Gledajući unapred u verovatnu prolećnu ofanzivu, SAD i Nemačka šalju Ukrajini niz oklopnih vozila, uključujući 50 Bredlija koji ubijaju tenkove, kako bi proširili svoju sposobnost da premesti trupe na prve linije fronta i pojača svoje snage protiv Rusije dok se rat bliži svojoj prvoj godišnjici.
Vozila ne ispunjavaju ukrajinski zahtev za borbenim tenkovima. Ali oni pružaju stratešku ratnu sposobnost jer promena sezone donosi blatnjav teren i Ukrajina pokreće agresivnu kampanju da povrati teritoriju koju je Rusija zauzela, posebno na istoku, piše AP.
Bredli i 40 nemačkih Mardera su među širokim spektrom oklopnih transportera koje koriste zapadne zemlje. Oni su dizajnirani da se uklope u ono što napredne vojske nazivaju kombinovanom borbom – sposobnost korišćenja širokog spektra kopnenog, vazdušnog i drugog oružja i borbenih jedinica u besprekornoj koordinaciji za pobedu u borbi.
M2A2 Bredli je srednje oklopljeno borbeno vozilo koje ima gusenice, a ne točkove, ali je lakše i agilnije od tenka. Može da nosi posadu od tri i dodatnih pet ili šest vojnika, i smatra se kritičnim načinom za bezbedno prebacivanje pešadijskih odreda u bitku.
Generalno je naoružan topom od 25 mm postavljenim na vrhu, mitraljezom i lanserom protivtenkovskih raketa TOV koji se može koristiti kada je Bredli zaustavljen. „TOV“ je skraćenica za „lansiran iz cevi, optički praćen, vođen žicom“, što znači da se projektil ispaljuje samo na ciljeve koje trupe zapravo mogu da vide na bojnom polju, tako da je veoma efikasan na otvorenim prostorima kao što su pustinje i velika polja.
Marder je sličan i može nositi uglavnom ekvivalentno oružje.
U kombinovanoj borbi, na primer, ukrajinske snage bi mogle da ispaljuju artiljeriju i vazdušne napade na rusko uporište, a zatim brzo prebace pešadijske trupe u oklopnim vozilima na front radi kopnenog napada kako bi iskoristile prednost oslabljenog stanja Rusije.
„To stvara dilemu za protivnike“, rekao je Bredli Bouman, viši direktor Centra za vojnu i političku moć pri Fondaciji za odbranu demokratija, dodajući da će korišćenje Bredlija omogućiti ukrajinskim snagama da iskoriste slabe tačke stvorene artiljerijskim baražima. „To je moćna kombinacija.“
I Rusija i Ukrajina pretrpele su velike gubitke tenkova i drugih oklopnih vozila u poslednjih 10 meseci, tako da će slanje Bredlija i Mardera pomoći da se ti gubici nadoknade.
Odluka o slanju Bredlija odražava stabilan napredak u složenosti i smrtonosnosti sistema naoružanja koje su SAD i njihovi saveznici pružili tokom rata.
Mnogi osuđuju taj tempo kao presporo, tvrdeći da je Ukrajini potrebno sve što može da odbije Ruse i da su neki gubici teritorije mogli da budu sprečeni da su SAD i saveznici krenuli brže.
Drugi tvrde da su se vrste naoružanja koje se isporučuju promenile na osnovu promene prirode rata od kada je počeo prošlog februara i rastuće sposobnosti ukrajinskih trupa da putuju van zemlje kako bi stekli obuku koja im je potrebna za rukovanje i održavanje što je komplikovanije i visokotehnološki sistemi.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je novinarima u petak da će Bredli biti od pomoći dok se borba eskalira u istočnom regionu Donbasa, gde ima „mnogo poljoprivrednog zemljišta, mnogo otvorenog terena“. Odluka, kako je rekao, odražava trenutne vojne potrebe Ukrajine, ali se „takođe razmatra šta će borba verovatno ići dalje“.
U Pentagonu, Laura Cooper, zamenica ministra odbrane za Rusiju i Ukrajinu, rekla je da je ovo pravo vreme da obezbedi Bredlija. „Ukrajinci su pokazali mnogo sve veće veštine u održavanju i održavanju“, rekla je ona. Ona je dodala da će obuka koju predvode SAD početi kasnije ovog meseca omogućiti trupama da rukuju, održavaju i popravljaju oružje.
SAD i drugi saveznici takođe koriste zimske mesece da pošalju velike količine oružja i opreme koja će Ukrajini biti potrebna kada se borbe zahuktaju u proleće.
Ukrajina je uporno tražila tenkove, ali su se SAD i drugi saveznici odupirali slanju težih, snažnijih i složenijih oklopnih vozila.
Američki tenk M1 Abrams, na primer, nosi daleko snažniji top i teže je oklopljen, ali teži mnogo više i koristi mlazno gorivo, a ne dizel. Sve to otežava održavanje i održavanje dok su trupe u maršu.
„Apsolutno se slažemo da su Ukrajini potrebni tenkovi“, rekao je Kuper. „Ali moramo da budemo svesni održavanja i održavanja tenkova. I svakako znamo da je tenk Abrams, pored toga što guta gas, prilično izazovan za održavanje.”
Ona je rekla da su se zato SAD udružile sa Holandijom na renoviranju tenkova T-72 iz sovjetske ere koje bi ukrajinske trupe već znale da koriste.
SAD i druge zapadne zemlje su decenijama obučavale i vežbale kako da pomeraju trupe u borbi tako da kritična hrana, gorivo i zalihe idu u korak sa snagama. Nesposobnost Rusije da to učini bila je vidljiva na početku rata kada je njen dugi konvoj koji je išao prema Kijevu zastao, jer su trupe bile bez hrane i goriva zbog potpunog logističkog kvara.
Američki i nemački zvaničnici nisu dali precizne vremenske rokove kada će se obuka završiti i koliko brzo bi oklopna vozila mogla da stignu u Ukrajinu.
Pentagon je rekao da će proširena borbena obuka ukrajinskih snaga početi ovog meseca, a Kuper je rekao da će instrukcije Bredlija biti ugrađene u to. „U suštini će biti potrebno nekoliko meseci da se ova sposobnost primeni, da se Ukrajinci obuče“, rekla je ona.
Nemački kancelar Olaf Šolc dugo je bio oprezan od pritiska da se vozila isporuče Ukrajini i insistirao je da Nemačka neće sama da se bavi takvim isporukama. To je dovelo do najave tandema sa obavezom SAD ove nedelje.
Šolcov portparol Štefen Hebestrajt rekao je novinarima u Berlinu da bi nemačka vozila trebalo da budu spremna da krenu u Ukrajinu u prvom kvartalu ove godine. Nemačka planira da obuči ukrajinske snage da koriste ta vozila, a Hebestrajt je rekao da stručnjaci očekuju da će taj proces trajati oko osam nedelja.