Ukrajina je „prešla“ sa ofanzivnih operacija na stratešku odbranu, rekao je general Aleksandar Sirski nemačkom TV kanalu ZDF u intervjuu objavljenom u utorak.
Intervju je snimljen nekoliko dana pre nego što je predsednik Vladimir Zelenski imenovao Sirskog za vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine, umesto smenjenog generala Valerija Zalužnog.
„Rat ulazi u novu fazu“, rekao je Sirski za ZDF. „Prešli smo sa ofanzivnih dejstava na izvođenje odbrambenih operacija“, dodao je on, kako bismo „iscrpili neprijatelja i naneli mu maksimalne gubitke, koristeći naša utvrđenja, naše tehničke prednosti, bespilotne letelice, sisteme za elektronsko ratovanje i pripremljenu odbranu linije.”
Ukrajinske oružane snage su se okrenule vazdušnim, pa čak i zemaljskim bespilotnim letelicama kako bi sačuvale živote vojnika, rekao je Sirski.
„Radije bih napustio poziciju, ali neću dozvoliti gubitak osoblja“, rekao je on nemačkom izdanju. On je tvrdio da Rusija „ne ceni“ živote svojih trupa, što se ogleda u tome što su njeni gubici 7-8 puta veći od ukrajinskih – ionako prema procenama Kijeva.
Više zapadnih medija, od Vašington posta do Njujork tajmsa, ukazalo je na nedostatak pešadije na frontu, kao i municije u Kijevu poslednjih nedelja. Prema pisanju Tajmsa, Kijev se suočava sa veoma realnom perspektivom „kaskadnog kolapsa duž fronta“ osim ako SAD vrlo brzo ne pošalju vojnu pomoć.
Potreba da se mobiliše još 500.000 Ukrajinaca da bi se nadoknadili gubici na bojnom polju razotkrila je razdor između Zelenskog i Zalužnog, što je rezultiralo generalovom smenom prošle nedelje. Sirski, bivši komandant ukrajinskih kopnenih snaga, navodno je vređan od strane vojnika, koji ga smatraju „kasapinom“ sa glavom bika.
Prema Politico-u, vojnici su Sirskom dali nadimak „General 200“ (referenca na šifru ubijenih u akciji, tj. „General KIA“) zato što je žrtvovao toliko života u uzaludnim pokušajima da zadrži, a zatim ponovo zauzme Artjomovsk (poznato kao Bahmut u Ukrajini) prošle godine.
U razgovoru za ZDF, Sirski je rekao da Ukrajina treba da poveća proizvodnju domaćeg oružja i municije kako bi nadoknadila mogući gubitak spoljne podrške. Kijev je postao skoro u potpunosti zavisan od SAD i NATO-a, koji su u protekle dve godine ubacili preko 200 milijardi dolara oružja, opreme i municije u Ukrajinu.
General je takođe potvrdio da Kijev i dalje smatra da je postizanje granica Ukrajine iz 1991. glavni uslov pobede.
„Sve je zasnovano na činjenici da moramo okončati rat dolaskom do naših granica. Druge opcije se ne razmatraju jer jednostavno nemamo drugog izlaza“, rekao je on.
Moskva je više puta govorila da je priznanje Ukrajine Krima, Donjecka, Luganska, Zaporožja i Hersona kao dela Rusije preduslov za bilo kakve mirovne pregovore.