Šef operativne grupe EU: „Nije lako“ zapleniti rusku imovinu

Šef operativne grupe EU: „Nije lako“ zapleniti rusku imovinu

„Ništa nije jednostavno“ kada je u pitanju pronalaženje ogromnih suma koje bi trebalo da budu preusmerene za plaćanje rekonstrukcije Ukrajine, rekao je Anders Ahnlid, šef operativne grupe EU za zaplenu ruske imovine, prenosi Euractiv.

Evropa planira da bude „inovativna“ u tom pogledu, dodao je on.

„Izazov je pronaći legalna sredstva koja su prihvatljiva“, rekao je Ahnlid nedelju dana nakon prvog sastanka radne grupe EU.

Mnogi ruski građani koji su na meti sankcija osporili su ih na sudu. Napominje se da je u jednom visokoprofilnom slučaju Opšti sud EU početkom marta izdao privremenu naredbu kojom je suspendovao deo sankcija ruskom vozaču Formule jedan Nikiti Mazepinu. On je sin vlasnika i izvršnog direktora proizvođača hemijskih proizvoda Uralchem.

Prema Ahnildu, to „samo pokazuje da je naša Evropska unija unija izgrađena na vladavini prava“.

Presedani zaplene strane imovine su retki čak i na globalnom nivou, osim iračke imovine koju su zaplenile Sjedinjene Države na kraju režima Sadama Huseina, rekao je Ahnlid.

„Nadajmo se da možemo postići rezultate tokom (Švedskog predsedavanja EU)“ koje se završava u junu, rekao je on. „Ali ovo su komplikovane stvari. Biće kratkoročnih i dugoročnih aspekata onoga što radimo.“

Prema Euraactiv-u, Ahnlid, generalni direktor švedskog Nacionalnog odbora za trgovinu, ima iskustva u ovoj oblasti. On je ranije radio na paketima sankcija uvedenim Moskvi nakon aneksije Krima 2014.

Pravni stručnjaci prave razliku između privatne imovine koju su zamrznule zapadne vlade — na primer jahte oligarha — i državne imovine, kao što su devizne rezerve ruske centralne banke. Državna imovina je obično veća — samo ruske devizne rezerve iznose skoro 300 milijardi dolara, prema EU — i lakše ih je legalno zapleniti. U slučaju privatne imovine, pravne garancije znače da ih zapadne države mogu trajno oduzeti samo u vrlo ograničenim okolnostima — obično kada se može dokazati da su prihodi stečeni kriminalom.

Jedna opcija, objasnio je Ahnlid, bila bi da se ne konfiskujuju sredstva trajno, već da se zapleni samo prihod ili kamate na kapital.

U međuvremenu, radna grupa EU još uvek pokušava da identifikuje rusku imovinu i nada se da će u tome postići napredak do maja.

„O kojoj imovini je reč i gde su ona? Ta slika još nije toliko jasna koliko bi trebalo da bude“, rekao je Ahnlid.

Privatna sredstva su u međuvremenu često zaštićena lažnim kompanijama, što ih čini težim za zaplenu. Ali uprkos poteškoćama, Ahnlid je rekao da je „prirodno da ovaj agresor treba da plati i nadoknadi brutalno uništenje Ukrajine koje se dešava“.

Kako je preneo Ukrinform, Savet pravne službe Evropske unije obavestio je zemlje članice EU da blok ima zakonska ovlašćenja da privremeno koristi sredstva ruske centralne banke u vrednosti od najmanje 33,8 milijardi evra za finansiranje rekonstrukcije Ukrajine.