Nezavisnost Ukrajine u suprotnosti sa Putinovim pogledom na svet

Nezavisnost Ukrajine u suprotnosti sa Putinovim pogledom na svet

Ruski predsednik Putin želi da obnovi Sovjetski Savez i stoga je nezavisnost Ukrajine u suprotnosti sa njegovim pogledom na svet, izjavio je savetnik šefa kabineta predsednika Ukrajine Mihail Podoljak u intervjuu za finsko izdanje Helsingin Sanomat, pozivajući se na Kabinet predsednika Ukrajine.

„Putinov plan je jednostavan. On želi da obnovi Sovjetski Savez u ovom ili onom obliku. Ukrajina je ovde njegov glavni neprijatelj“, rekao je Podoljak i dodao da je nezavisnost Ukrajine u suprotnosti sa svetskim pogledom predstavnika Rusije, piše Ukrinform.

Prema Podoljaku, kada Ukrajina dostigne svoje međunarodno priznate granice, tada će Rusija biti spremna da sedne za pregovarački sto i potpiše mirovni sporazum.

Podoljak je napomenuo da, kako na početku rata, tako i sada, ne postoji mogućnost razgovora sa Rusijom, koja govori jezikom ultimatuma i postavlja neprihvatljive zahteve. U međuvremenu, pozivi na mirovne pregovore, koji ponekad dolaze iz pojedinih evropskih prestonica, zasnovani su na pretpostavkama koje su se pokazale netačnim još 2008. i 2014. godine.

„Ako Rusiji bude dozvoljeno da pobedi u ratu, ona će moći da diktira svoje uslove Evropi. To dovodi do napredovanja Rusije u Moldaviju, Gruziju, Severni Kazahstan ili baltičke države. Rusija će početi da manipuliše unutrašnjom politikom Evropske unije, provocirajući ekstremne levičarske i ekstremno desne snage. Lančana reakcija će početi u svetu kada druge autoritarne države shvate da mogu da ostvare svoj cilj uz pomoć agresivnog rata“, naglasio je Podoljak.

Ipak, po njegovom mišljenju, rat između Rusije i Ukrajine ipak će se završiti za pregovaračkim stolom, ali tek nakon što Rusija pretrpi značajne gubitke na frontu.

„Rusija je zaista spremna za mir samo ako je pretrpela značajne taktičke gubitke. Tada prestaje da postavlja ultimatume i prinuđeno je da sluša argumente drugih. Kada Ukrajina dostigne granice definisane 1991. godine, tada će Rusija biti spremna da sedne za pregovarački sto i potpiše mirovni ugovor. Ovo je jedina šansa da se garantuju liberalne vrednosti i sloboda Evrope“, naglasio je Podoljak.

Po njegovim rečima, poraz Rusije će dati slobodu izbora i Belorusiji, koja može da postane prava evropska demokratija.

Podoljak je dodao da Ukrajina sa Rusijom razgovara samo o zatvorenicima i drugim taktičkim pitanjima.

„Govorimo i o braniocima Azovstala, ali napredujemo veoma sporo, jer Rusija želi da od njih izvuče što veću propagandnu korist. Crveni krst i UN su slabi u tome. Trebalo bi da postanu aktivniji“, rekao je Podoljak.

Prema Podoljaku, Rusija je prešla sve dozvoljene granice u ratu u Ukrajini i mora da odgovara za svoje zločine. U suprotnom ceo evropski bezbednosni sistem će izgubiti autoritet.

Ukrajina je uspela da uspori napredovanje Rusije na istoku, iako ruske trupe svakodnevno izvode 40.000-50.000 udara iz različitih artiljerija, dodao je Podoljak.

„Rat je ušao u četvrtu fazu. Rusija je u Ukrajinu donela što više opreme i ljudi. Oni vode artiljerijski rat koji žele da nastave do zime“, rekao je Podoljak.

Prema njegovim rečima, Rusija pokušava da iscrpi Evropu nedostatkom energetskih resursa kako bi se umorila od pomaganja Ukrajini u ovom ratu.

U međuvremenu, ukrajinska kontraofanziva na jugu ide napred.

„Pokušavamo da efikasno uništimo logistiku i komandne pozicije Rusa. Naš cilj je da zakomplikujemo njihovo snabdevanje i nateramo ih da se povuku pre početka zime“, objasnio je Podoljak.

Da bi stekla prednost na bojnom polju, Ukrajini je potrebno savremeno naoružanje, posebno sistemi protivvazdušne odbrane, za koje se ukrajinske vlasti obraćaju stranim vladama.

„Protivraketni potencijal je veoma važan, jer Rusija krstarećim raketama napada stambena naselja“, rekao je Podoljak.

Osim oružja, pomoć je potrebna i ukrajinskoj ekonomiji, koju Rusija pokušava da uništi, otvarajući vatru na fabrike, luke i poljoprivredna preduzeća.