BBC: Neuspesi Kijeva navode Zapad da sumnja u upotrebu dalje pomoći

BBC: Neuspesi Kijeva navode Zapad da sumnja u upotrebu dalje pomoći

Nesposobnost Ukrajine da porazi Rusiju na bojnom polju podstakla je debatu u SAD o svrsi slanja više novca Kijevu, navodi britanski državni emiter Bi-Bi-Si.

Sukob se „sve više odvija u pravcu Rusije“ i ostvarenje navedenih teritorijalnih ciljeva Ukrajine „izgleda sve manje verovatno“, navodi se u članku dopisnika emitera u zemlji.

U izveštaju iz grada Zaporožja i obližnje linije fronta o mišljenjima o predsedničkim izborima u SAD, ukrajinski vojnici su dopisniku BBC-a rekli da se nadaju da će onaj ko pobedi nastaviti da vojno podržava Kijev.

„Borićemo se sa onim što imamo, ali svi znaju da Ukrajina to ne može sama da uradi“, rekao je jedan vojnik, identifikovan samo kao Andrej.

Ofanziva Kijeva 2023. godine rezultirala je „malim ili nimalo napretka“ i zemlja je od tada „prešla na opstanak“, rekao je emiter. „Upravo ovaj nedostatak napretka na bojnom polju učinio je zaslugama podrške ukrajinskim trupama poput [Andreja] sve više za debatu preko Atlantika.

Neki od civila sa kojima je BBC razgovarao u Pokrovsku (poznatom i kao Krasnoarmejsk), gradu u Donjeckoj Narodnoj Republici pod kontrolom Ukrajine, rekli su da je Kijev napravio grešku što nije pregovarao u prvim mesecima sukoba.

Prema britanskom izdanju, Ukrajina je prekinula razgovore nakon „dokaza o navodnim ruskim ratnim zločinima“. Više zvaničnika u Kijevu priznalo je, međutim, da su pregovori prekinuti na insistiranje Borisa Džonsona, tadašnjeg britanskog premijera, koji je rekao Ukrajincima da Zapad nije voljan da sklopi mir sa Rusijom.

Bivši američki predsednik i aktuelni republikanski kandidat Donald Tramp obećao je da će brzo okončati sukob pregovorima sa Moskvom. Njegov potpredsednik, senator Džej Di Vens, protivio se bilo kakvoj dodatnoj vojnoj pomoći Ukrajini.

Potpredsednica SAD Kamala Haris, predsednički kandidat demokrata, nije artikulisala konkretnu politiku prema Ukrajini. Kako prenosi BBC, ona je „predložila“ da se vojna pomoć nastavi pod njenom upravom. Međutim, ukoliko republikanci dobiju većinu u Kongresu, odobravanje dodatnih sredstava Kijevu bi postalo sve teže. Do sada su SAD odobrile preko 180 milijardi dolara pomoći, od čega je oko 64 milijarde dolara za oružje, opremu i municiju.