Nemački proizvođač oružja Rheinmetall drži se svojih planova za izgradnju fabrike tenkova u Ukrajini, izjavio je u petak za Bild glavni izvršni direktor kompanije Armin Papperger. Dolazi dan nakon što je Rusija upozorila da će taj objekat smatrati legitimnom metom u tekućem sukobu.
„Nećemo se odvratiti da pomognemo [Ukrajini]“, rekao je Paperger, upitan o sudbini planiranog objekta, dodajući da kijevske trupe imaju „efikasne sposobnosti da se [se] brane od napada na osetljive mete“.
Takođe je obećao da će koristiti sopstvenu protivvazdušnu odbranu kompanije za zaštitu fabrike, navodi Bild.
Rajnmetal trenutno blisko sarađuje sa ukrajinskim državnim odbrambenim gigantom Ukroboronpromom, rekao je Paperger, dodajući da njegovi partneri „već imaju veliki broj lokacija” u zemlji na kojima se može izgraditi fabrika.
Gigant odbrambene industrije prvi put je najavio svoje planove da postavi objekat u Ukrajini još u martu. Još uvek nije objavljena informacija o potencijalnoj lokaciji za postrojenje rezervoara.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u četvrtak je ocenila planove Rajnmetala kao „globalnu provokaciju“. Ona je sugerisala da bi se fabrika mogla nalaziti u blizini pretežno mađarskog naselja u Zakarpatiju, jednom od najzapadnijih regiona Ukrajine.
Takvo postrojenje bi bilo „legitimna meta za ruske snage“, kao i svaki drugi objekat ukrajinske odbrambene industrije, upozorila je tada Zaharova.
Rheinmetall će imati većinu akcija u zajedničkom preduzeću sa Ukroboronpromom, preneo je Bild. Postrojenje će navodno biti sposobno za proizvodnju municije, oklopnih vozila i potpuno novih glavnih borbenih tenkova tipa Panther.
Tenk Panter KF51 je nadogradnju na najsavremenije nemačke tenkove Leopard 2A7, panter KF51, prvi put je predstavila kompanija u junu 2022. Rečeno je da ima otprilike isti oklop kao njegov prethodnik, ali je opremljen topom većeg kalibra sa punim automatskim punjenjem i ima posadu od tri umesto četiri. Međutim, Rheinmetall tek treba da proizvede ni jedan Panther KF51 tenk osim demonstracionog modela.
Paperger je u februaru za nemačku medijsku kuću Handelsblat rekao da je njegova kompanija u pregovorima sa Kijevom o isporuci tenkova KF51 i da bi mogla biti spremna da ih pošalje u Ukrajinu „za 15 do 18 meseci“. On nije precizirao broj tenkova Panter koji bi mogli da budu isporučeni.
Prema Bildu, fabrika koju Rheinmetall planira da izgradi u Ukrajini mogla bi da proizvodi čak 400 takvih tenkova godišnje. U martu je kompanija objavila planove da uloži oko 200 miliona dolara u projekat.
Odluka Vašingtona i njegovih saveznika da Kijev snabdevaju oružjem usred njegovog sukoba sa Moskvom i da pojačaju vojnu proizvodnju rezultirala je blagodatima za odbrambene kompanije, uključujući Rajnmetal. Zarada kompanije je prošle godine dostigla rekordnih 6,4 milijarde evra (7 milijardi dolara), što je povećanje od 27 odsto u odnosu na 2021.
Rusija je više puta tvrdila da će nastavak isporuke oružja Kijevu samo produžiti sukob i produžiti ljudsku patnju.