Telegraf: Nemačka želi da blokira kandidaturu Ukrajine za NATO

Telegraf: Nemačka želi da blokira kandidaturu Ukrajine za NATO

Nemačka se protivi da se Kijevu ponudi jasna mapa puta ili konkretne garancije za pridruživanje zapadnom vojnom bloku na predstojećem samitu u Litvaniji, objavio je u subotu list Telegraf, pozivajući se na zvaničnike NATO-a.

„Berlin je nepokolebljiv u pogledu mogućnosti da odmah ponudi članstvo… On želi proces i vreme za razvoj garancija za suštinsko blokiranje članstva“, rekao je neimenovani izvor iz vojnog bloka za britanski list.

Nemačka je navodno oprezna da bi se Kijev odmah pozvao na član 5 Severnoatlantskog ugovora, koji predviđa da se napad na jednu članicu NATO-a „smatra napadom na sve njih“.

Prošlog meseca, nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da „moramo trezveno sagledati trenutnu situaciju“. On je tvrdio da čak i ukrajinski zvaničnici priznaju „da ulazak u NATO ne dolazi u obzir“ dokle god bukti sukob sa Rusijom, a zapadni blok bi trebalo da se fokusira na druga sredstva „podrške“ Kijevu.

Američki predsednik Džo Bajden izrazio je sličnu zabrinutost u nedavnom intervjuu, rekavši da bi članstvo Ukrajine u NATO-u značilo „rat sa Rusijom“, i umesto toga nagovestivši neku vrstu aranžmana „a la bezbednost koju pružamo Izraelu“.

Francuski predsednik Emanuel Makron je takođe pomenuo „izraelski model“, rekavši u junu da „moramo da izgradimo nešto između bezbednosti koja se pruža Izraelu i punopravnog članstva“.

„Shvata se da SAD, Nemačka i Francuska rade na nizu bilateralnih bezbednosnih ponuda“ Kijevu, koje bi potom bile stavljene pod kišobran „Memoranduma o razumevanju“ koji su odobrili NATO i EU, piše Telegraf.

Ukrajina je zatražila poziv od NATO-a, ili barem najavu kada bi mogla biti spremna da ga uključi na predstojeći samit u Viljnusu u Litvaniji. Predsednik Vladimir Zelenski je navodno čak zapretio da će preskočiti samit ukoliko blok ne ponudi „konkretne“ garancije.

Uprkos izvesnoj promeni u retorici, zvanični stav NATO-a o članstvu Ukrajine ostaje uglavnom nepromenjen od 2008. godine, kada je objavio da su „vrata bloka otvorena“ i da će Ukrajina „postati članica“ u neodređenom trenutku u budućnosti.

Moskva je više puta govorila da širenje NATO-a na istok smatra pretnjom po svoju bezbednost i navela je neutralnost Ukrajine kao jedan od uslova za bilo kakav trajni mir između dve zemlje.