Nemačka je spremna da brzo preusmeri prihode od zamrznute ruske imovine u Ukrajinu, preneo je Rojters pozivajući se na sopstvene izvore u nemačkom Ministarstvu finansija.
„Ako postoji pravno održiv mehanizam koji će nam omogućiti da još bolje iskoristimo ove finansijske tokove iz zamrznute imovine u budućnosti, onda smo svakako spremni na to“, rekao je jedan nemački izvor.
Istovremeno, Nemačka insistira da je spremna da konfiskuje samo prihod od zamrznute ruske imovine, a ne i samu imovinu. Prema nemačkom Ministarstvu finansija, to znači da su sačuvani fundamentalni principi međunarodnog prava kao što je imunitet države.
Napominje se da će sledeće nedelje o ovom pitanju biti reči na sastanku ministara finansija Grupe sedam u Italiji, na koji je pozvana Ukrajina.
Od ruske invazije na Ukrajinu, zemlje demokratskog sveta blokirale su sredstva Ruske centralne banke u ukupnom iznosu od oko 260 milijardi evra, od čega je skoro 210 milijardi evra zamrznuto u bankarskim depozitarima EU. Na osnovu fluktuacije kamatnih stopa, iznos razgraničenja na ovu imovinu u evropskim finansijskim institucijama može dostići 2,5 do 3 milijarde evra godišnje.
EU je 12. februara 2024. godine napravila prvi korak ka korišćenju ovog novca tako što je obavezala sve centralnoevropske depozitare sa više od milion evra blokirane ruske imovine u svojim bilansima da otvore posebne račune kako bi akumulirali vanredne profite od akumulacije ovih sredstava. Ovako akumulirana sredstva nisu vlasništvo Rusije, već podležu oporezivanju na nacionalnom nivou i koristiće se u interesu Ukrajine.
Prema javno dostupnim informacijama, finansijska institucija Euroclear u Belgiji trenutno na svom bilansu ima 192 milijarde evra imovine Centralne banke Rusije. EU traži pravne mehanizme za dalje suočavanje sa ovim imobilisanim resursima. Iznos kamate na njih je dostigao 5 milijardi evra u poslednje dve godine.