Nemačka pristaje da proizvede haubice za Ukrajinu

Nemačka pristaje da proizvede haubice za Ukrajinu

Posle nekoliko nedelja oklevanja, nemačka vlada je odobrila zahtev Ukrajine za dodatno artiljerijsko naoružanje.

Kijev je sredinom jula zatražio isporuku haubica. Konkretno, zatraženo je 18 oružanih sistema RCH-155 u vrednosti od 216 miliona evra, koje Ukrajina želi da naruči od odbrambene kompanije Kraus-Mafei Vegman (KMV), prenosi Ukrinform pozivajući se na Die Velt.

Kako je u petak rekao ambasador Ukrajine u Nemačkoj Andrij Melnik, nemačka vlada je pristala da izvozi i finansira oružje.

„Ovo će biti značajan doprinos jačanju ukrajinske vojske. Nadam se da će nemačka vlada nastaviti da se dosledno kreće ovim putem“, rekao je Melnik.

Konkretno, Ukrajina očekuje da će Berlin „takođe obezbediti dalje obaveze” u okviru ponude KMV za isporuku 100 samohodnih haubica, dodao je ambasador.

Tek prošle nedelje, savezni kancelar Olaf Šolc je svoj negativan stav o snabdevanju tenkovima Ukrajini pravdao „podelom rada“ između Nemačke i SAD u vezi sa vojnom podrškom Ukrajini. Nemačka bi mogla da se „fokusira na protivvazdušnu odbranu i artiljeriju“, primetila je kancelarka.

Zahtev za haubicama RCH-155 više puta je razmatran u nemačkoj vladi, ali do poslednjeg trenutka nije doneta odluka.

Prema predlogu proizvođača, koji uključuje i obuku i obezbeđenje rezervnih delova, prve haubice RCH-155 biće spremne za isporuku najkasnije za 30 meseci. Prema ukrajinskim izvorima, KMV nije želeo da pokrene proizvodnju sve dok nema jasnog signala nemačke vlade da bi oružje moglo da se izveze u Ukrajinu.

RCH-155 ima 2000 samohodnu haubicu montiranu na oklopno borbeno vozilo Boker sa osam točkova. Nemačka je Ukrajini već isporučila deset takvih samohodnih haubica.

Nemačka je u četvrtak saopštila da će Ukrajini poslati još dva višecevna raketna sistema Mars i municiju.

Vlada Nemačke redovno saopštava da Nemačka više ne može da snabdeva Ukrajinu oružjem iz svojih vojnih rezervi jer je ono potrebno za odbranu teritorije NATO-a. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je, međutim, jasno stavio do znanja da ne pravi razliku između Ukrajine i teritorije Alijanse. On je pozvao zemlje članice da popune svoje rezerve kako bi Kijevu obezbedile neophodno oružje.