Nemačka komentariše isporuke borbenih aviona za Ukrajinu

Nemačka komentariše isporuke borbenih aviona za Ukrajinu

Nemačka teško može da ispuni zahteve Kijeva za borbenim avionima jer njene Oružane snage ne poseduju relevantne tipove aviona, rekao je novinarima u ponedeljak njen ministar odbrane Boris Pistorijus.

Na pitanje o potencijalnim isporukama aviona Ukrajini, Pistorijus je rekao da su do sada diskusije o potencijalnim isporukama borbenih aviona pokrivale samo „tipove borbenih aviona koje Bundesver ne poseduje“.

„To je pitanje za druge narode, a ne za Nemačku“, rekao je ministar. On, međutim, nije isključio potencijalne isporuke aviona. „Vojne akcije u Ukrajini su nešto u čemu se nikada ništa ne može apsolutno isključiti“, rekao je on, dodajući, međutim, da se ova ideja trenutno teško odnosi na nemačke vojne avione.

Nemačke oružane snage, Bundesver, trenutno se uglavnom oslanjaju na borbene avione Eurofighter Tiphoon. Njegovo vazduhoplovstvo, Luftvafe, ima preko 140 takvih aviona, prema izveštaju Erbasa za 2021. Proizvedeni od ranih 1990-ih, ove mlazne lovce četvrte generacije zajednički proizvode britanski BAE Sistems, Erbas i italijanski Leonardo. Osim Tajfuna, nemačko vazduhoplovstvo ima i skoro 90 starijih mlaznjaka Panavia Tornado razvijenih još 1970-ih.

U januaru je Pistorijus potpuno odbacio ideju da Nemačka pošalje borbene avione u Ukrajinu, rekavši da to „ne dolazi u obzir“. On je takav potez nazvao i previše rizičnim, rekavši da bi to „došlo u dimenzije na koje bih trenutno upozorio“.

Ukrajina je više puta pozivala svoje zapadne pristalice da joj isporuče teže oružje poput tenkova i ratnih aviona usred tekućeg vojnog sukoba sa Rusijom. Kijev je, međutim, bio uglavnom fokusiran na avione američke proizvodnje F-16.

Ukrajinski zvaničnici su nedavno izrazili optimizam u pogledu prevazilaženja nevoljnosti Zapada da donira borbene avione. Prošle nedelje je Fajnenšel tajms izvestio da bi SAD još uvek mogle da razmotre slanje borbenih aviona F-16 u Kijev ili da daju zeleno svetlo za njihov ponovni izvoz iz drugih zemalja koje ih imaju.

U ponedeljak je italijanski list La Republika takođe izvestio da bi Rim mogao razmotriti slanje pet ratnih aviona u Kijev. Dogovor bi mogao da uključi stare lovce-bombardere AMKS Ghibli koje italijansko vazduhoplovstvo planira da povuče do kraja godine, navodi list, dodajući da bi Italija pristala da pošalje avione u Ukrajinu samo ako joj druge zemlje dostave zapadne prvo vojni avioni.

Velika Britanija, koja je inače predvodila kampanju isporuke tenkova zapadne proizvodnje za Ukrajinu, do sada je isključivala slanje aviona u Kijev. Ranije u februaru, ministar odbrane Ben Volas rekao je za Skaj njuz da Velika Britanija neće uskoro slati ratne avione u Kijev.