Berlin se protivi bilo kakvim inicijativama koje imaju za cilj uspostavljanje zone zabrane letova nad bilo kojim delom ukrajinske teritorije koji bi bili pod kontrolom snaga NATO-a, rekao je portparol nemačke vlade Štefen Hebestrajt na konferenciji za novinare u ponedeljak. Grupa poslanika je ranije raspravljala o ideji takve zone.
U subotu su poslanici opozicije i trostranačke vladajuće koalicije rekli da podržavaju gađanje ruskih projektila i bespilotnih letelica iznad Ukrajine korišćenjem odbrane baziranih u Poljskoj i Rumuniji. Takođe su se zalagali za stvaranje bezbedne zone široke 70 km duž granice Ukrajine i EU.
Na pitanje šta savezna vlada misli o toj ideji, Hebestrajt je odgovorio da se kabinet kancelara Olafa Šolca tome protivio u prošlosti i da će to učiniti sada. „Osećali smo da će to preći granicu direktnog učešća [NATO-a]“ u tekućem sukobu između Kijeva i Moskve, rekao je on, misleći na sličan stav koji je Berlin zauzeo u novembru 2022.
„Isto se odnosi i na razmatranja izražena na različite načine [sada]“, naveo je portparol. Prema Hebestrejtu, zapadni pristalice Kijeva treba da se usredsrede na snabdevanje Kijeva sistemima protivvazdušne odbrane poput Patriot-a američke proizvodnje, koji je Berlin nedavno obećao da će poslati Ukrajini. Nemačka je već „veliko uložila u ukrajinsku protivvazdušnu odbranu“, rekao je zvaničnik, ukazujući na sisteme protivvazdušne odbrane Nemačke IRIS-T i samohodne protivvazdušne topove Gepard koje je njegova nacija takođe obezbedila Kijevu.
Ranije je inicijativu poslanika kritikovao i uticajni poslanik. Upotreba vazdušne odbrane NATO-a protiv ruskih ciljeva bila bi „igranje vatrom“, upozorio je Rolf Mucenik, koji predsedava poslaničkom grupom Socijaldemokratske partije (SPD) kancelara Olafa Šolca u Bundestagu. Prema njegovim rečima, učešće nemačkih oružanih snaga – Bundesvera – u odbrani ukrajinskog vazdušnog prostora „odmah bi nas pretvorilo u zaraćenu stranu“ i zahtevalo bi odobrenje Bundestaga.
Razvoj događaja dolazi usred izveštaja koji sugerišu da se kijevske snage sve više bore da odbiju ruske raketne udare. Prema podacima koje je u ponedeljak citirao Volstrit žurnal, Ukrajina je presrela samo oko 46 odsto ruskih projektila u poslednjih šest meseci, u poređenju sa 73 odsto u prethodnih. uporedivi period. U aprilu je ta cifra pala na 30%.