Nemačka daje najnovije informacije o teškom naoružanju za Ukrajinu

Nemačka daje najnovije informacije o teškom naoružanju za Ukrajinu

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok potvrdila je tokom posete Kijevu da će njena zemlja, zajedno sa Holandijom, obezbediti Ukrajini najsavremenije teško naoružanje, uključujući Panzerhaubitze 2000, i da će početi obuku za ukrajinsku vojsku „preko Sledećih nekoliko dana.“

U pratnji svog holandskog kolege Vopke Hoekstre tokom posete Ukrajini, Berbok je rekla da će sedam haubica koje Nemačka daje Kijevu da bi mu omogućile da „zaštiti svoje gradove od budućih napada“ stići u Ukrajinu pre nego što se vojna obuka završi. Na ovaj način, objasnila je ona na konferenciji za novinare sa ukrajinskim kolegom Dmitrijem Kulebom, vojnici će biti spremni da rukovode opremom odmah po povratku u ratno područje iz Nemačke.

Odluka Berlina da pošalje samohodne haubice u Ukrajinu, koju je pre tri dana objavila ministarka odbrane Kristin Lambreht, označila je još jedan preokret u nemačkoj postnacističkoj politici neslanja teškog naoružanja u ratna područja.

„Nastavićemo da podržavamo evropsku, slobodnu Ukrajinu. Humanitarna, finansijska, ekonomska, tehnološka, politička i energetska pitanja“, rekao je Berbok.

Rusija je dosledno upozoravala Zapad da ne „pumpa” Ukrajinu oružjem, rekavši da će to samo dovesti do produžavanja sukoba i dugoročnih problema. Moskva je takođe jasno stavila do znanja da će svako strano oružje unutar Ukrajine smatrati legitimnom metom.

Tokom svog iznenadnog putovanja u zemlju razorenu sukobima, Berbok je rekla da Nemačka stoji „nepromenljivo na strani Ukrajinaca i slobodnog Kijeva“, dodajući da je srećna ne samo što najavljuje ponovno otvaranje nemačke ambasade u prestonici, već i što biti u stanju da kaže „slobodni Kijev“. Ministar je objasnio da je „u mračnim danima posle 24. februara“, kada je Rusija pokrenula vojnu operaciju, ministar „imao sumnje da će tu frazu izgovoriti u skorije vreme“.

Nemačka je posvećena nastavku pritiska na Rusiju, rekao je Berbok, dok EU sada razmatra svoj šesti paket sankcija protiv „agresora“.

„Zato svoju zavisnost od ruske energije svodimo na nulu sa svom doslednošću – i zauvek“, rekla je ona.

Međutim, nemački ministar je imao razočaravajuće vesti za Ukrajinu. Berbok je naglasio da neće biti „prečice“ do pristupanja EU, i dok bi Ukrajina sigurno dobila „jasan status kandidata“, ne bi trebalo biti „praznih obećanja“ na putu napred.

Tokom posete Ukrajini, Berbok je dočekao predsednik Vladimir Zelenski. Sastanku je prisustvovao i Hoekstra.

Ranije je Berbok posetio kijevsko predgrađe Irpen i grad Buču, mesto navodnih zločina nad civilima koje Kijev pripisuje ruskim snagama. Moskva je odbacila optužbe i kaže da su one deo ukrajinske „kampanje klevetanja“ protiv njene vojske.

Rusija je napala susednu državu nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokol iz Minska uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljen je da otcepljenim regionima da poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.