NATO kritikuje Putinovu retoriku o nuklearnom oružju

NATO kritikuje Putinovu retoriku o nuklearnom oružju

NATO je kritikovao Vladimira Putina zbog njegove nuklearne retorike dan nakon što je ruski predsednik rekao da planira da postavi taktičko nuklearno oružje u Belorusiji, eskalirajući sukob sa Zapadom, izveštava Rojters.

Plan je jedan od najjasnijih nuklearnih signala Rusije od početka njene invazije na Ukrajinu pre 13 meseci, a Ukrajina je kao odgovor pozvala na sastanak Saveta bezbednosti UN.

„Ruska nuklearna retorika je opasna i neodgovorna“, rekla je u nedelju portparolka NATO-a Oana Lungesku.

„NATO je na oprezu i mi pomno pratimo situaciju. Nismo videli nikakve promene u nuklearnom držanju Rusije koje bi nas navele da prilagodimo svoje.

U svojim komentarima u subotu, Putin je uporedio taj potez sa stavljanjem oružja SAD u Evropu, istovremeno insistirajući da Rusija neće prekršiti svoja obećanja o neširenju nuklearnog oružja.

Dok je Vašington, druga nuklearna supersila u svetu, umanjio zabrinutost zbog Putinove objave, NATO je rekao da su obećanje ruskog predsednika o neširenju i njegov opis raspoređivanja američkog oružja u inostranstvu daleko od cilja.

„Rusko pozivanje na NATO-ovo nuklearno dijeljenje je potpuno obmanjujuće. NATO saveznici djeluju uz puno poštovanje svojih međunarodnih obaveza“, rekao je Lungesku u saopštenju. „Rusija je dosledno kršila svoje obaveze o kontroli naoružanja.

Najviši savetnik za bezbednost ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, Aleksij Danilov, rekao je da će ruski plan destabilizovati Belorusiju, za koju je rekao da je Moskva bila talac.

Litvanija je u nedelju saopštila da će pozvati na nove sankcije Moskvi i Minsku kao odgovor na plan Rusije.

Litvanija će tražiti da se dodatne sankcije uvrste u paket kazni o kojem se razgovara u Briselu, rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova.

Eksperti kažu da je potez Rusije značajan jer je do sada bila ponosna što za razliku od Sjedinjenih Država, nije raspoređivala nuklearno oružje van svojih granica. Možda je to prvi put od sredine 1990-ih da je to uradila.

Mihail Podoljak, još jedan viši savetnik Zelenskog, u nedelju je na Tviteru ismevao Putinov plan.

„On priznaje da se plaši gubitka i sve što može da uradi je da uplaši taktikom“, napisao je Podoljak na Tviteru.

Taktičko nuklearno oružje se odnosi na ono koje se koristi za specifične dobitke na bojnom polju, a ne na ono sa kapacitetom da zbriše gradove. Nejasno je koliko takvog oružja ima Rusija, s obzirom da je to područje koje je još uvek obavijeno hladnoratovskom tajnom.

Ukrajina je pozvala na sastanak Saveta bezbednosti UN i zatražila od međunarodne zajednice da „preduzme odlučne mere“ da spreči rusku upotrebu nuklearnog oružja.

Evropska unija je takođe osudila potez Rusije, a njen visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel je pozvao Belorusiju da ne bude domaćin oružja i zapretio daljim sankcijama.

Analitičari Instituta za proučavanje rata sa sedištem u Vašingtonu rekli su da je rizik od eskalacije nuklearnog rata „i dalje izuzetno nizak“.

Putin je rekao da je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko dugo tražio raspoređivanje. Lukašenko se nije javno oglasio ovim komentarima.

Dok beloruska vojska nije formalno ratovala u Ukrajini, Minsk i Moskva imaju bliske vojne veze. Minsk je prošle godine dozvolio Moskvi da koristi belorusku teritoriju za slanje trupa u Ukrajinu.

Putin je u nedelju takođe izjavio da zapadne sile grade novu „osovinu“ sličnu partnerstvu između Nemačke i Japana tokom Drugog svetskog rata.

Često je prikazivao rat kao da se Moskva bori protiv Ukrajine u rukama navodnih nacista, podstaknuta zapadnim silama koje prete Rusiji.

Ukrajina – koja je bila deo Sovjetskog Saveza i sama pretrpela razaranja od strane Hitlerovih snaga – odbacuje te paralele kao lažne izgovore za osvajački rat.

Ruske snage su na bojnom polju gađale vojne ciljeve u oblastima Harkova, Donjecka, Zaporožja i Hersona, uzrokujući značajne ukrajinske žrtve, saopštilo je u nedelju rusko ministarstvo odbrane.

Linije fronta ostaju nepromenjene, a Bahmut je i dalje najtoplije područje na frontu, sa najžešćim borbama severno od grada i u samom centru grada, kaže ukrajinski vojni analitičar Oleh Ždanov.

Šef kabineta ukrajinskog predsednika Andrij Jermak rekao je da su ruske snage uništile dve stambene zgrade u raketnom napadu na istočni grad Avdijevku u Donjeckoj oblasti. On je rekao da nije bilo žrtava.