Ukrajina se suočava sa ekološkim izazovima usled rata i klimatskih promena

Ukrajina se suočava sa ekološkim izazovima usled rata i klimatskih promena

Ukrajina je od 2010-ih godina postigla značajan napredak u klimatskoj akciji i usklađivanju svoje ekološke strategije sa standardima EU. Međutim, invazija Rusije 2022. godine doprinela je ekološkoj devastaciji usled oslobađanja potencijalno toksičnih elemenata tokom vojnih aktivnosti. Rat je takođe otežao sposobnost zemlje da prati i reaguje na promene u životnoj sredini, prema novom izveštaju JRC-a.

S jedne strane, rat je doveo do smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte zbog smanjene industrijske proizvodnje i uništavanja energetskih objekata. S druge strane, nove emisije su se pojavile u vezi sa vojnim operacijama, uz redistribuciju ili pogoršanje zagađenja koje utiče na kvalitet vazduha i tla, kao i povećan rizik od šumskih požara.

Hemikalije iz municije i drugi zagađivači, kao i oštećenje unutrašnjih vodotokova i pomorske infrastrukture, verovatno će imati dugoročne posledice po ljudsko zdravlje i biodiverzitet ekosistema, posebno u Crnom moru i Azovskom moru. Ovi nalazi su objavljeni u izveštaju „Status životne sredine i klime u Ukrajini.“

Izveštaj pruža korisne informacije za dublju procenu uticaja rata na specifične aspekte životne sredine i klime, uključujući podatke za rekonstrukciju zemlje. Takođe, nalazi mogu pomoći u praćenju napretka Ukrajine u zelenoj tranziciji, sa naglaskom na nultu zagađenost, niske emisije ugljenika i očuvanje prirode.

Ukrajinske lokalne vlasti aktivno učestvuju u klimatskoj akciji kroz pristup Paktu gradonačelnika za klimu i energiju, sa ciljem smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte za 33% do 2030. godine. U međuvremenu, rat je doveo do pojave atipičnih obrazaca zagađenja vazduha povezanih sa vojnim operacijama, što dodatno otežava situaciju.