Savet za opšte poslove EU pohvalio je napore Ukrajine da sprovede reforme neophodne za pristupanje zemlje EU i primetio značajan napredak u pregovorima o članstvu.
Ovo se navodi u zaključcima Saveta za opšte poslove EU o proširenju koji obuhvataju šest partnera sa Zapadnog Balkana, Tursku, Ukrajinu, Republiku Moldaviju i Gruziju.
„Savet ponavlja stalnu podršku EU Ukrajini i njenom putu pridruživanja EU i pohvaljuje posvećenost Ukrajine procesu reformi EU. Savet pozdravlja zvanično otvaranje pristupnih pregovora sa Ukrajinom u junu 2024. i značajan reformski napredak ostvaren u protekloj godini uprkos izuzetnim izazovima izazvanim ruskim agresorskim ratom“, navodi se u dokumentu.
Evropski zvaničnici su istakli da proces skrininga napreduje po planu i da se raduju njegovom završetku, kao i narednim koracima u procesu pridruživanja Ukrajine „otvaranjem klastera, počevši od klastera osnovnih stvari što je pre moguće, kada se za to steknu uslovi. ”
„Savet ostaje posvećen pružanju podrške humanitarnim potrebama Ukrajine, kao i popravci, oporavku i rekonstrukciji, i pozdravlja usklađivanje preporuka Komisije u njenom izveštaju o Ukrajini i planu za Ukrajinu“, navodi se u dokumentu.
Evropski ministri su takođe pozitivno konstatovali napredak postignut u važnim oblastima vladavine prava i reforme pravosuđa i javne uprave, koje ostaju važne komponente procesa pridruživanja EU.
Ovo se posebno odnosi na tekući proces obnove pravosudnih organa, posebno Visokog saveta pravde i Visoke kvalifikacione komisije sudija Ukrajine, i Ustavnog suda. Istovremeno, ministri su rekli da se raduju nastavku procesa obnove pravosuđa, posebno Vrhovnog suda. Savet takođe pozdravlja ratifikaciju Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda od strane Ukrajine i poziva Ukrajinu da preduzme dalje korake kako bi osigurala potpuno unutrašnje usklađivanje.
„Savet pozdravlja napredak Ukrajine ka obezbeđivanju nezavisnog i efikasnog funkcionisanja institucija za borbu protiv korupcije. Savet podstiče Ukrajinu da nastavi da se bavi preostalim izazovima i da dalje ojača svoj institucionalni okvir za borbu protiv korupcije, ograničenja u zakonodavstvu o krivičnom postupku, kadrovska ograničenja i rezultate u slučajevima korupcije na visokom nivou. Pored toga, Savet podstiče Ukrajinu da dodatno ojača svoje finansijske istrage i mere protiv pranja novca“, navodi se u dokumentu.
Savet EU ohrabruje Ukrajinu da nastavi svoje napore na jačanju slobode izražavanja i medija u skladu sa preporukama Komisije, uprkos postojećim izazovima izazvanim ruskim agresorskim ratom.
Prema rečima evropskih ministara, ovakvi napori bi trebalo da doprinesu nastavku i postepenom obnavljanju transparentnog, pluralističkog i nezavisnog medijskog okruženja. Napori da se suprotstave stranom mešanju i manipulaciji informacijama moraju biti u skladu sa međunarodnim standardima o slobodi izražavanja.
Kako je saopšteno, od početka invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, EU i njene države članice nastavile su da pružaju Ukrajini značajnu političku, ekonomsku, finansijsku, humanitarnu i vojnu pomoć.
Ukrajina je dobila status zemlje kandidata za članstvo u EU i počela je da proverava svoje nacionalno zakonodavstvo u pogledu usklađenosti sa pravnim normama EU, što je deo procesa pregovora za punopravno članstvo u Evropskoj uniji.