Lider Kremlja koristi izraze nasilja i usmerava rakete i bespilotne letelice na mirne ukrajinske gradove, tako da bi najbolji odgovor SAD na ove napade bio kompromis u Kongresu koji će omogućiti pomoć Ukrajini i Izraelu, objavio je Vašington post (VP).
„Turan danak dolazi kao podsetnik da predsednik Rusije Vladimir Putin ulazi u novu godinu sa istim starim ciljem: da slomi suverenitet Ukrajine zajedno sa nadom zemlje da postane demokratija blisko povezana sa Evropskom unijom i, na kraju, NATO-om“, navodi se u članku, koji se odnosi na najnoviji masovni vazdušni napad Rusije na ukrajinske gradove.
Istovremeno, stoji da „kroz termine koje on najbolje razume” – nasilje – Putin izražava uverenje da je preživeo ukrajinski vojni otpor i ekonomske sankcije Zapada, kao i da veruje da će pažnja i odlučnost Zapada pokolebati.
Ukrajince sve više brine šta sledi. Vojna i ekonomska pomoć EU i Sjedinjenih Država je zastala. U Briselu je problem opstrukcija mađarskog predsednika Viktora Orbana koji je naklonjen Moskvi. U Vašingtonu je problem Kongres, gde republikanci, tražeći mere bezbednosti granica, zadržavaju zahtev predsednika Bajdena za dodatno izdvajanje od 110 milijardi dolara, uključujući 61,4 milijarde dolara za Ukrajinu.
„Najbolji odgovor na poslednju destruktivnu salvu gospodina Putina je da se Kongres i Bela kuća povuku i postignu kompromis koji će omogućiti pomoć Ukrajini i Izraelu, kao i paket za južnu granicu“, navodi se u članku.
U odsustvu akcije Kongresa, raste pritisak na Sjedinjene Države i Evropu da zaplene 300 milijardi dolara zamrznute ruske imovine i predaju je Ukrajini. „Ovaj potez, koji nosi sopstvene rizike po finansijski sistem, mogao bi na kraju biti neophodan za finansiranje rekonstrukcije Ukrajine, ali bi u ovom trenutku bilo daleko bolje da Kongres odobri dodatna izdvajanja za ratni materijal i ekonomsku podršku“, članak glasi.
Članak takođe skreće pažnju na situaciju na ratištu u Ukrajini. Iako podržana zapadnim zalihama, ukrajinska kontraofanziva 2023. nije bila daleko od očekivanog proterivanja ruskih trupa velikih razmera. Ne može se poreći da je ovo razočaranje uticalo na moral Ukrajine. Ipak, bilo bi pogrešno zaključiti da Ukrajini nedostaje ni volja ni sposobnost da se efikasno bori. Kijevske snage su 26. decembra uništile veliki ruski desantni brod Novočerkask u luci u Feodosiji na Krimu koji je okupirao Rusiju, uzrokujući na desetine žrtava. Nakon toga usledio je ruski raketni napad na ukrajinske gradove. Ukrajina je uzvratila napadom na Belgorod, blizu ukrajinske granice. Usred borbi, Ukrajina je uspela da zaštiti vitalni crnomorski koridor za svoj izvoz žitarica.
„Ono što je Ukrajini sada potrebno su rakete većeg dometa i vazdušna snaga F-16, kontinuirano snabdevanje protivvazdušnom odbranom, kao i stalan dotok artiljerijskih granata i municije“, navodi se u članku.
Pored toga, Zapad mora da uguši lance snabdevanja i gotovinu koji podržavaju razorni rat Rusije.
Predstoji duga borba, koju ruski predsednik nikada ne bi smatrao okončanjem ni pod kojim uslovima osim ako ne zna da Ukrajina ima stalnu vojnu podršku svojih prijatelja na Zapadu“, navodi se u članku.