Ministarstvo prosvete i nauke i Ambasada Nemačke u Ukrajini zaključiće ažurirani sporazum o saradnji u oblasti srednjeg obrazovanja.
Ovo je izvestila pres-služba Ministarstva posle sastanka ministra Oksena Lisovog i nemačkog ambasadora Martina Jegera: „Ukrajinsko-nemačko partnerstvo u oblasti obrazovanja počelo je 1993. godine sporazumom o kulturnoj saradnji između vlada Ukrajine i Nemačke. Naknadno je ojačan još dva sporazuma – 1993. i 1998. Trenutno zajednički planiramo da zaključimo ažurirani sporazum između Ministarstva prosvjete i kulture i Ambasade Savezne Republike Njemačke u Ukrajini o saradnji u ovoj oblasti. opšteg srednjeg obrazovanja“, navodi se u izveštaju.
Ministarstvo je podsetilo da je Nemačka poslednjih godina ojačala ukrajinsko obrazovanje u mnogim oblastima. Posebno, zahvaljujući saradnji sa Goethe-Institutom u Ukrajini, u okviru podrške reformi Nove ukrajinske škole, nastavnici nemačkog jezika mogu da pohađaju kurseve jezika i polažu sertifikovane ispite; 3.600 ukrajinskih nastavnika završilo je besplatne kurseve stručnog usavršavanja; mnogi su dobili savremeni obrazovni materijal: Beste Freunde digitalne udžbenike i komplete igara za časove nemačkog; a takođe je dobio 200 laptopa.
Nemačka takođe pruža finansijsku i stručnu podršku stručnom obrazovanju kroz projekte kao što su EU4Skills: Bolje veštine za savremenu Ukrajinu, Veštine za oporavak i Promocija energetske efikasnosti i Direktiva EU o energetskoj efikasnosti u Ukrajini.
Napominje se da je više od 200.000 ukrajinske dece, koja su bila prinuđena da pobegnu iz zemlje u Nemačku kao rezultat potpune invazije, nastavila školovanje u nemačkim školama. Subotnje škole rade u različitim nemačkim gradovima i realizuju se obrazovni projekti koji imaju za cilj podršku ukrajinskom obrazovanju. Konkretno, postoji SchlaUA („Vaša ukrajinska škola u Minhenu“), gde deca uče u skladu sa ukrajinskim obrazovnim standardima. Takve mogućnosti omogućavaju deci da nastave da uče ukrajinski jezik, književnost, istoriju i da ne izgube vezu sa Ukrajinom.
Pored toga, u novembru će biti održan 14. sastanak ukrajinsko-nemačke radne grupe za naučno-tehnološku saradnju. Očekuje se da će biti odobrena četiri zajednička projekta o uspostavljanju nemačko-ukrajinskih centara za napredna istraživanja (Cores of Ekcellence). Centre će finansirati nemačka strana, a vodiće ih priznati nemački i ukrajinski istraživači.
Kako je saopšteno, u avgustu su Evropska investiciona banka i Ministarstvo prosvete i nauke zaključili ugovor za realizaciju projekta „Program podrške stručnom i tehničkom obrazovanju u Ukrajini“, koji podrazumeva grant EU u iznosu od 8,5 miliona evra.